מרקט פליס בית השקעות
צור קשר כניסה לחשבון הוסף למועדפים חדש באתר - כלים למסחר פתח חשבון


אודות החברה

חוזים עתידיים

פלטפורמות

עמלות ובטחונות

מידע ולימודים

חשבון מסחר
מידע ולימודים
שינויים בשווקי הסחורות
עשיית שוק, מסחר בורסאי ומה שביניהם
דע את השוק - הפסקות מסחר
הפרעה בורסאית
כך תמנע מעילה בחשבונך
פסיכולוגיה כלכלית
המדריך למגדר המתחיל
כמו להפסיק לעשן
סודות הפקיעה נגלים
הסודות של הגופים הגדולים

מסחר עם מרקט פלייס
חדש באתר - כלים למסחר
חשבון דמו
פתיחת חשבון מסחרעמוד הבית מידע ולימודים מאמרים מאמרים בנושאים כלליים

שינויים בשווקי הסחורות

שינויים בשווקי הסחורות

שחף פרקש
מרקט פלייס

 

בתקופה האחרונה אנו עדים לשפע של כוחות פנימיים וחיצוניים המעצבים מחדש את אופן המסחר בחוזים עתידיים על סחורות. בשורות הבאות אפרט מהם השינויים שחלו בענף ומה מומלץ למשקיעים לעשות בכדי להמשיך ולהרוויח בסביבה החדשה.

 

השינוי הראשון – מהירות השוק

שוק הסחורות תמיד היה ידוע כשוק מהיר בעל תנועות חריפות, וזאת בעיקר הודות לשיטת הביטחונות שמאפשרת למשקיעים לסחור במינוף. אולם העליות המטאוריות במחירים הפכו את השוק למהיר עוד יותר. למשל בזהב, תנועות מחירים שלקחו, בשנות ה-90, חודשים שלמים, מתרחשות היום בתקופה של שעות (כל שנת 1995 השתנה מחיר הזהב ב-34$. מהלך דומה נצפה באותו השוק, בחודש מרץ 2008, אז הוא נמשך רק שעתיים!).
הגורמים העיקריים לשינוי המהירות הם קודם כל העלייה עצמה במחיר. אם פעם, תנועה של 1% בסחורה, הייתה של סנטים בודדים. היום, כשהמחיר בשמיים, אותו שינוי של 1% יתבטא בתנודת מחיר של דולרים.
שנית, שיטת המסחר הידנית ברצפות מסחר, היכן שהברוקרים היו צועקים ומסמנים עם הידיים, פינתה את מקומה לטובת מסחר ממוחשב מהיר ואיכותי. התופעה לא באה לידי ביטוי רק מצד הבורסה המאפשרת את המסחר אלא גם מצד המשקיעים. אלה האחרונים משתמשים במערכות מחשב אוטומטיות, לביצוע מסחר בנפחים גדולים ובמהירות של אלפיות שנייה. לכן ניתן לומר בביטחון שהשימוש במחשבים תורם גם הוא למהירות ולתנודתיות בשווקים.

 

שינוי שני – גודל השוק

השווקים האלטרנטיביים המודרניים גדולים בהרבה ממה שהורגלנו אליו. הגידול בתעשיית קרנות הגידור (hedge fund) ומנהלי ההשקעות בסחורות (CTA) הביאה לשוק טריליוני דולרים חדשים ותרמה לגידול חד בנפח המסחר ובכמות הפוזיציות הפתוחות בכל חוזה. על משקיע הנמצא בשווקים של היום להכין תוכנית פעולה להתמודדות מול גופי ענק אלו. קרנות-על אלו מסוגלות להיכנס או לצאת מהשוק כהרף עין, ולכן צריך לדעת לזהות את פעילותם ולהכין תוכנית מגירה לפעולה כאשר הם מחליטים להיכנס או לצאת מהשוק, עם דגש על החלטתם לצאת מהשוק.

עידן הגלובליזציה השפיע גם על השווקים האלקטרונים אשר עברו להיסחר 24 שעות ביממה 5 ימים בשבוע. אם פעם, משקיע היה יודע כי בזמן שעות הלילה של ארה"ב לרב השווקים לא זזים כמעט וכל מי שמשתתף במסחר בשעות אלו הוא חובבן, הרי שהזמנים השתנו וכיום משקיעים מקצוענים מכל רחבי העולם פועלים בכל שעות היממה.

 

שינוי שלישי – הלך הרוח בשווקים

אין הכוונה כאן שהשוק שינה את אופיו אלא שהמחשבה המלווה את רוב המשקיעים הנמצאים בשוק השתנתה. לדוגמא, העובדה שמחיר התירס שילש עצמו במהלך שלוש שנים, זהו נתון הגורם התרגשות רבה ורצון עז של רבים להשתתף בחגיגה. אולם באותו הזמן, שוק שצמח בתנופה כה עזה טומן בחובו מלכודות רבות.

השינוי בהלך הרוח השלט בשווקים מחייב התייחסות לנקודות הבאות –

* חשיבותה של תוכנית עבודה סדורה והיכולת להוציאה אל הפועל עלתה.

* החובה לפעול בזהירות רבה תוך שימוש בתוכנית ניהול סיכונים קפדנית (אחרת הפסד בודד עלול למחוק את התיק כולו).

* יש לתת דגש רב על הקורלציה המשתנה בין השווקים. במקרים רבים, לפני שינוי מגמה משמעותי יגיעו איתותים מצד שינויי קורלציה מהותיים (למשל השינוי בקורלציה בין חוזה היורו למדד השוק האמריקאי יכול ללמד הרבה על שינוי מגמה).

* הרבה מאד אמיתות וחוקים ישנים השתנו ואינם תקפים עוד. למשל עונתיות קבועה בתבואה השתנתה עקב שינויי האקלים העולמיים. ישנן גם תבניות טכניות שאינן פועלות עוד כמו גם דוחות כלכליים שנהפכו לפחות רלוונטיים (למשל דוח COT).

לסיכום, שווקי הסחורות והחוזים האלטרנטיביים עדיין מציעים שפע של הזדמנויות עם יכולת לניהול יעיל של הסיכון. האתגר של היום הוא לאו דווקא להיות הכי חזק, גדול או חכם בשוק. אלא לדעת להגיב לשינויים המתרחשים בשוק ולאמץ מודלים המתמודדים באפקטיביות מול תהפוכות השוק.

שחף פרקש
מרקט פלייס

הכתבה מדורגת 3.3/5
 (6 מדרגים)


  חזור למעלה  חזור למעלה  

| More

אבקש לקבל פרטים לגבי מסחר באמצעותכם
 דואר אלקטרוני *

 שם מלא *

 טלפון *

Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code
 קוד חדש
 אני מסכימ\ה  לתנאים הבאים

למה מרקט פלייס?

פרופיל מרקט פלייס

שותפים עסקיים

מסחר עם מרקט פלייס

תנאי שימוש באתר
כלים למסחר בחוזים

ציטוטי חוזים

כלים למסחר

שאלות ותשובות

טיפים מסחר חוזים

טבלת בטחונות חוזים

טבלת הגדרות חוזים
מידע ולימודים

קורס חוזים וירטואלי

קורס אופציות וירטואלי

טבלאות השוואה נגזרות

מאמרים חוזים אופציות
ציטוטים וגרפים

ציטוטי מדדים

ציטוטי מטבעות

ציטוטי אגרות חוב

ציטוטי סחורות

כל הציטוטים
חשבונות מסחר

מסחר עצמאי

חשבונות מוסדיים

גידור חומרי גלם לחברות

מסחר אוטומטי אלגוריתמי
מערכות פלטפורמות מסחר

בחירה של מערכת ביצוע

השוואה מערכות מסחר

ONYX

CQG

TRANSACT
מרקט פלייס, ברוקר חוזים עתידיים, אופציות מוביל בישראל. מרקט פלייס מספקת שירותי מסחר ללקוחות מוסדיים, פרטיים וגופים הזקוקים לגידור סיכונים בחומרי גלם וכן שירותי מסחר לסחרני נוסטרו, קרנות גידור ומסחר אוטומטי מבוסס אלגוריתמים וניתוח טכני. באמצעות מרקט פלייס ניתן לסחור בכל החוזים העתידיים המרכזיים בעולם ובכלל זה בנפט, זהב, יורו דולר ומטבעות אחרים, תבואה ומדדי מניות בינלאומיים.


המסחר בחוזים עתידיים ואופציות מסוכן ואינו מתאים לכל אדם

פותח ע"י Guru4rent בניית אתרים