מרקט פליס בית השקעות
צור קשר כניסה לחשבון הוסף למועדפים חדש באתר - כלים למסחר פתח חשבון


אודות החברה

חוזים עתידיים

פלטפורמות

עמלות ובטחונות

מידע ולימודים

חשבון מסחר
מידע ולימודים
שינויים בשווקי הסחורות
עשיית שוק, מסחר בורסאי ומה שביניהם
דע את השוק - הפסקות מסחר
הפרעה בורסאית
כך תמנע מעילה בחשבונך
פסיכולוגיה כלכלית
המדריך למגדר המתחיל
כמו להפסיק לעשן
סודות הפקיעה נגלים
הסודות של הגופים הגדולים

מסחר עם מרקט פלייס
חדש באתר - כלים למסחר
חשבון דמו
פתיחת חשבון מסחרעמוד הבית מידע ולימודים מאמרים מאמרים בנושאים כלליים

הפרעה בורסאית

הפרעה בורסאית

שחף פרקש
מנהל השקעות בנגזרות
מרקט פלייס

 

כשרק התחלתי לעבוד בחברת ברוקרז', תפס אותי בדלת אחד המשקיעים הוותיקים וקרא לי לבוא איתו לחדר הישיבות. זה היה לאחר ששמענו על סוחר צעיר שהפסיד הרבה כסף בשוק הגז הטבעי. הוא אמר לי: "ילד, את הסיפור הזה אתה חייב לשמוע ממני." שאלתי אותו במה מדובר, והוא כחכח בגרונו והחל לספר:

"היה זה השלושה עשר לתשיעי אלף תשע מאות תשעים ושבע, יום שני. בשעה ארבע עשרה אפס שלוש. פתחתי את החשבון שלי, שמונה תשעה אפס קו נטוי אפס אפס אחת, במרכז בנק צ'ייס מנהטן ניו יורק. עם חמש עשרה אלף דולר טעונים. לאחר פתיחה רגועה של השוק, מיקמתי את הכספים סביב השקעה על מחיר הנפט העולמי, אשר, כך חשבתי, אמור לעלות. מחיר הנפט, שכבר אז היה ידוע כתנודתי ביותר, בנה לעצמו שם של בעייתי, ורבים מהסוחרים המנוסים יותר נהגו להתרחק ממנו כמו מאש. אני האמנתי שיהיה בסדר ותכננתי את פקודות ההגנה שאשלח לשוק במקרה הצורך. מסתבר שהייתי תמים.
הדקות חלפו, והמסחר הלך קשה. כמויות של קונים הגיעו לשטח אבל מולם התייצבו, כאילו משום מקום, גדודי מוכרים עצבניים שעמדו מול כל הצעת מחיר. ניסיתי לנתח שוב את הגרף, אבל הראות קדימה עמדה על אפס. מכל זווית שהסתכלתי העתיד היה שומם. בכל זאת בחרתי להמשיך להאמין בעלייה. כבר אמרתי – תמים.
ואז זה הגיע, חדשות מאירופה על הסכם שביתת נשק עם עיראק. השוק לא היסס לרגע והגרף נהיה אדום מהפסדים. אני מודה. היססתי. לא האמנתי שככה קלינטון ימכור אותי בזול. הסכם שלום עם השטן מעולם לא נלקח על ידי בחשבון. בינתיים ההפסד צמח לו. זה התחיל עם 450$ במינוס אבל מדרום לגרף התחזקו האיתותים. שוב היססתי. ההפסד גדל עוד. במרחק 75 דק' ממול כבר זיהיתי את סיום יום המסחר, אבל מסתבר שעבורי תקופה זו תיזכר כנצח. הפסדתי. הפסדתי הרבה. מעל 1355$ ירדו לטמיון, וזאת מבלי להתחשב בעלות הקניה והמכירה של 6.5$ לכיוון. נכוותי אבל נשארתי בחיים. כאילו רק בכדי לסבול. ובסך הכול מה רציתי? להרוויח בבית בשלום."

עד כאן סיפורו של ע., משקיע ותיק בשוק הסחורות והמדדים. משקיע שהסתכל להפסד גדול בעיניים ויכל לו. סיפורו ישמש לנו כשער להצגת אחת ההפרעות הקשות בנושא ההשקעות בסחורות ובבורסה בכלל. הפרעה הידועה בשם: "הפרעת הדחק הפוסט טראומטית שלאחר הפסד", או בלטינית: PTSD אפטר לוס.
המודעות להפרעה זו גדלה בקרב אנשי מקצוע בתחום הפיננסים, המבינים, שמשקיעים אשר חוו טראומה של הפסד גדול בשוק, מפתחים סימפטומים רפואיים ופסיכולוגיים הקשורים ישירות להתנסות בהפסד הטראומטי.
הפרעת PTSD אפטר לוס עלולה לפגוע בכל סוגי המשקיעים, והשפעתה מלווה את המשקיע לטווח ארוך. אולם ע"י זיהוי ההפרעה בשלב מוקדם, ניתן להפחית את הסימפטומים שבה ולהחליף את החרדות בתוכה לתקווה. תקווה אשר בתורה תוכל להביא לרווח ועוד כסף.

מהם הסימפטומים של PTSD אפטר לוס?
לאחר שמשקיע חווה הפסד גדול ומהיר אשר מפתיע אותו בעוצמתו, הוא ירגיש, אחד או יותר מהסימפטומים הבאים, סימפטומים הנחלקים, ע"י אנשי מקצוע, לשלוש קטגוריות.
1)      חוויה מחדש, באופן מוחשי וממשי:
משקיעים עם PTSD  אפטר לוס עלולים להרגיש כאילו הם מפסדים, או הולכים להפסיד שוב, את סכום הכסף הגדול, איתו הם ניכוו. תופעה זו נקראת פלשבק (או בעברית "אברקציה") והיא גורמת למשקיע להיות מפוחד ביותר בכל הקשור להשקעותיו. הוא אינו יכול לנתח בהיגיון את השוק אלא רואה רק מפולת קרבה, בכל יום מחדש. הוא מאבד את היכולת לעבוד במתינות עם השוק והוא הופך לשחקן המחפש רק שינויי מחיר מהירים כל הזמן. בפועל, שוק הסחורות או המניות, ברב הימים, יתנהג בעדינות ולא יקפוץ ויזגזג לכל הכיוונים. את התובנה הזו, פגוע הטראומה שכח ובמוחו חיים ביחד רק מצבים קיצוניים.
2)      הימנעות:
פגוע הטראומה PTSD  אפטר לוס עלול להשקיע מאמצים רבים בהימנעות מכל דבר שעשוי להזכיר לו את טראומת ההפסד. הוא ינסה להשאיר כספים רבים בעובר ושב (עו"ש) מבלי להצמיד אותם להשקעה כלשהי. הוא יתפאר בכל הזדמנות שהוא הרוויח הרבה בבורסה וכעת הוא נח מכל הבלאגן. בכל פעם שיעלו בפניו אפשרות להשקעה הוא מייד יאתר בה פגמים ויקבע נחרצות כי עתידה אינו מובטח כלל. ניסיון ההימנעות יחלחל גם פנימה למחשבותיו (תהליך הנקרא "דיסוציאציה") ובמקרים חריגים המשקיע "ינעל" את מוחו בפני כל רעיון חדש אשר הצלחתו איננה מובטחת מראש.
3)      עוררות יתר:
סימפטומים של עוררות פסיכולוגית ופיסיולוגית נפוצים אצל משקיעים עם PTSD  אפטר לוס. יכול שנמצא רבים מהם עוברים למסחר יומי בבורסה וסובלים שם מתופעת "מסחר יתר" (Over Trading). אחרים יעבדו במקצועות שאינם קשורים כלל לפיננסים וכל השקעותיהם ימצאו באג"חים של ממשלות יציבות. ההפרעה תצוץ בכל פעם שיתחיל צל צילו של משבר לאומי או עולמי ואז המשקיע יאוץ למצוא לעצמו השקעה עוד יותר בטוחה, עד כדי התעניינות בקנייה של מטילי זהב פיזיים. בכל מקרה, יקשה עליהם לדבוק בהשקעות לטווח ארוך והם יינטו לאמץ לעצמם, במהרה, כל אופנה שיווקית חדשה בתחום הפיננסים.

מי עלול ללקות בהפרעת PTSD אפטר לוס?
PTSD אפטר לוס יכולה לפגוע בכל משקיע (או סוחר), בכל גיל, שנחשף לסיטואציה טראומטית בו הוא הפסיד סכומים גדולים של כסף. סכומים שהיו הרבה מעבר לתכנון הראשוני שלו, ולכן גרמו לו לעיוות רגעי בשפיות דעתו. הערכות שמרניות מצביעות על כך של- 10% מכלל אוכלוסיית המשקיעים עלולה להופיע הפרעת PTSD אפטר לוס. בין משקיעים שהיו קורבנות לסיטואציות טראומטיות במיוחד (הפסד של סכום שנלקח בהלוואה, הפסד ע"י נוכלים, הפסד שקרה בטעות וכיו"ב) שיעור הסובלים מההפרעה יכול להגיע גם ל-80% ויותר.


אבחון (כיצד אדע אם אני סובל מההפרעה?)
למרבה הצער, נפוץ בין המשקיעים הסובלים מ- PTSD אפטר לוס, להימנע מטיפול. זאת ועוד, אלו שכבר כן הולכים ללמוד את המקצוע ומנסים לנהל סיכונים באופן מקצועי, לעיתים קרובות אינם לומדים אצל משקיעים מקצוענים (חוסכים בעלויות של הקורס) ובכך הם חושפים עצמם למידע מוטעה ומטעה. הקושי באבחון הינו מכיוון שפעמים רבות PTSD אפטר לוס תופיע במקביל להפרעות מסחר אחרות. קשה לבודד אותה משאר הבעיות עמם מתמודד המשקיע, בעיות כמו עודף ביטחון עצמי, חוסר משמעת, הקשבה לידיעות בעיתון, קניה בעצת יועץ השקעות בבנק ועוד. למרות כל זאת, ישנו מספר הולך וגדל של מנחים מקצוענים, שמיומנים לזהות את הפרעת PTSD אפטר לוס ולטפל בה. אם אתה חושש שיש לך PTSD אפטר לוס רצוי שתפנה לאדם עליו אתה יודע שהוא מקצועי בתחום, ותבקש להתאמן איתו (אפילו בתשלום), הן בתחום המסחר בפועל והן בנושא המנטאלי של קבלת החלטות השקעה תחת לחץ.

האם ניתן לטפל בהפרעת PTSD אפטר לוס?
התשובה היא בהחלט כן. משקיע שעבר הפסד טראומטי וגדול, סביר להניח שלא ירגיש כאילו הפסד זה לא התרחש מעולם, אבל ההשפעות המשבשות, ההורסות רווח פוטנציאלי עתידי, של PTSD אפטר לוס, הן ברות טיפול לחלוטין. ישנן אסטרטגיות טיפול מגוונות עבור PTSD אפטר לוס והן תלויות בגודל ההפסד שגרם לטראומה, אופי ההפסד (הכסף היה בהלוואה, הכסף היה של מישהו אחר וכו'), וניסיון מקצועי של הקורבן (משקיע מתחיל או סוחר אופציות ותיק). הטיפול מערב במקביל התמודדות מול הסימפטומים, ניתוח הגורמים שגרמו להפסד ובניית אסטרטגיית מסחר אחראית וכוללת (הוליסטית) המתאימה לאופי המשקיע וכוונותיו לעתיד. מרבית המומחים בתחום מסכימים, כי עבודה בתוך שווקים סחירים, המלווה בכתיבת תוכנית פעולה סדורה, תוכנית הלוקחת בחשבון את כל מצבי השוק האפשריים, היא התרופה הטובה ביותר היכולה להביא להבראה.
במקרים קשים יותר, נתינת חלק מהכסף למנהל השקעות מורשה, יכולה אף היא לעזור בצמצום חלק מהסימפטומים, ובמתן האפשרות ללימוד ולמסחר העצמי להיות אפקטיביים יותר.

בברכת שלא נדע.

 

שחף פרקש
מנהל השקעות בנגזרות
מרקט פלייס

למאמרים נוספים בנושא חוזים

למאמרים נוספים בנושא אופציות

למאמרים נוספים בנושא מסחר

הכתבה מדורגת 3.3/5
 (6 מדרגים)


  חזור למעלה  חזור למעלה  

| More

אבקש לקבל פרטים לגבי מסחר באמצעותכם
 דואר אלקטרוני *

 שם מלא *

 טלפון *

Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code
 קוד חדש
 אני מסכימ\ה  לתנאים הבאים

למה מרקט פלייס?

פרופיל מרקט פלייס

שותפים עסקיים

מסחר עם מרקט פלייס

תנאי שימוש באתר
כלים למסחר בחוזים

ציטוטי חוזים

כלים למסחר

שאלות ותשובות

טיפים מסחר חוזים

טבלת בטחונות חוזים

טבלת הגדרות חוזים
מידע ולימודים

קורס חוזים וירטואלי

קורס אופציות וירטואלי

טבלאות השוואה נגזרות

מאמרים חוזים אופציות
ציטוטים וגרפים

ציטוטי מדדים

ציטוטי מטבעות

ציטוטי אגרות חוב

ציטוטי סחורות

כל הציטוטים
חשבונות מסחר

מסחר עצמאי

חשבונות מוסדיים

גידור חומרי גלם לחברות

מסחר אוטומטי אלגוריתמי
מערכות פלטפורמות מסחר

בחירה של מערכת ביצוע

השוואה מערכות מסחר

ONYX

CQG

TRANSACT
מרקט פלייס, ברוקר חוזים עתידיים, אופציות מוביל בישראל. מרקט פלייס מספקת שירותי מסחר ללקוחות מוסדיים, פרטיים וגופים הזקוקים לגידור סיכונים בחומרי גלם וכן שירותי מסחר לסחרני נוסטרו, קרנות גידור ומסחר אוטומטי מבוסס אלגוריתמים וניתוח טכני. באמצעות מרקט פלייס ניתן לסחור בכל החוזים העתידיים המרכזיים בעולם ובכלל זה בנפט, זהב, יורו דולר ומטבעות אחרים, תבואה ומדדי מניות בינלאומיים.


המסחר בחוזים עתידיים ואופציות מסוכן ואינו מתאים לכל אדם

פותח ע"י Guru4rent בניית אתרים