מרקט פליס בית השקעות
צור קשר כניסה לחשבון הוסף למועדפים חדש באתר - כלים למסחר פתח חשבון


אודות החברה

חוזים עתידיים

פלטפורמות

עמלות ובטחונות

מידע ולימודים

חשבון מסחר
מידע ולימודים
שינויים בשווקי הסחורות
עשיית שוק, מסחר בורסאי ומה שביניהם
דע את השוק - הפסקות מסחר
הפרעה בורסאית
כך תמנע מעילה בחשבונך
פסיכולוגיה כלכלית
המדריך למגדר המתחיל
כמו להפסיק לעשן
סודות הפקיעה נגלים
הסודות של הגופים הגדולים

מסחר עם מרקט פלייס
חדש באתר - כלים למסחר
חשבון דמו
פתיחת חשבון מסחרעמוד הבית מידע ולימודים מאמרים מאמרים בנושאים כלליים

דולר ארה"ב - הכוכב הבא של השווקים הפיננסים

7/7/2008

 

דולר ארה"ב – הכוכב הבא בשווקים הפיננסים!

מאת גיא רוטנברג

מנכ"ל קבוצת מרקט פלייס

כן, כן. אתם קוראים נכון. לדעתנו, מחיר הדולר כיום במרבית צמדי המטבעות מוערך בחסר באופן קיצוני ומהווה הזדמנות קנייה פנטסטית לטווח הארוך. בעוד שתזמון ההשקעה הוא מרכיב מפתח, אנו מדגישים כי למרות שאנו רואים תחתית ברמת המחירים הנוכחית, בטווח הקצר עדיין צפויה תנודתיות חזקה לשני הכיוונים.

מספר סיבות גלובליות להתחזקות הדולר:

 1. ארה"ב נכנסה ראשונה למיתון וארה"ב תצא ראשונה מהמיתון
  גדולתה של הכלכלה האמריקנית היא בגמישות הרבה שלה. גמישות זו מתאפיינת בכל רבדי המשק: החל בשוק העבודה חסר המחסומים דרך השווקים הפיננסיים המתמחרים את המכשירים ביעילות ועד למדיניות המוניטארית הגמישה לרחשי השוק. גורמים אלו הם אשר מכופפים את המשק בעיתות משבר והם גם אלו אשר מאפשרים לענק האמריקני לקום כל פעם מחדש מחוזק מבעבר. יתר מדינות העולם המערבי, ובעיקר אירופה ויפן, הן בעלות משקים סוציאליסטים אשר נעים באיטיות אל תוך המיתון הכלכלי וגם יוצאים ממנו באיטיות רבה מידי בתקופות של שיגשוג. כאשר ארה"ב תחל לתת סימנים של יציאה מהמשבר אירופה ויפן רק ייכנסו לשיא המיתון וארה"ב תהיה זאת שתוציא אותם ממצבם הכלכלי – כך אומרת ההיסטוריה וזה מה שככל הנראה יקרה בחודשים הקרובים.
 2. העולם צריך דולר חזק
  התחזקות הדולר תהווה מזור לתחלואי המשבר הפיננסי העולמי. שינוי מגמה זה יפחית את מחירי הסחורות (אשר המחיר של רובם נקוב בדולר) מה שיוריד את הציפיות האינפלציוניות של הציבור הרחב ובכך יאפשר מדיניות מוניטרית נדיבה בשנים הקרובות. לא ירחק היום שגורם מפתח זה יאגד את ראשי הבנקים המרכזיים תחת כוח אחד הרוכש דולרים באופן חד משמעי שיגרום שיביא לתיקון חד ושבירת המגמה הדובית במטבע הירוק.
 3. הנשיא הדמוקרטי חסכן יותר
  הבחירות בארה"ב בפתח ואם הסקרים מנבאים את המצב הפוליטי נכונה, אזי צפוי בארה"ב נשיא דמוקרטי ב-2009. הווה אומר, נכונה למשק האמריקני מדיניות מצמצמת של העלאת מיסים מחד ומדיניות חוץ יונית מאידך – שני גורמים אשר יביאו לצמצום חד של הגרעון התקציבי של ארה"ב לעומת תקופת בוש. תהליך זה יסיר את העננה האחרונה מעל למטבע הירוק ויהפוך על פיו את שטף הדולרים השלילי היוצא כיום מארה"ב.
 4. משבר אשראי
  מתרבים הסימנים כי משבר האשראי של המשכנתאות הולך ודועך. הפיזור הרב של ההפסדים ברמה הגלובלית עוזר לספוג את מצוקת הנזילות וכרגע העולם הפיננסים מלקק את הפצעים האחרונים. בעוד שהמשבר כבר פגע קשות במשק האמריקני והבריטי, יתר העולם הנדל"ני רק מתחיל לחוות ירידות מחירים. ניתן לצפות כי היחלשות משמעותית של שוק הנדל"ן האירופי, ובמיוחד זה המזרח אירופי אשר גילה סממנים בועתיים בשנים האחרונות, תפגע עוד יותר בכלכלת היבשת ותביא להחלשת היורו מול יתר המטבעות.

מבט ישראלי
אנו רואים מספר לא מועט של גורמים שידחפו להתחזקות הדולר מול השקל:

 1. התחזקות הדולר בעולם
  העלייה של השקל מול הדולר בשנים האחרונות נוצרה למעשה עקב ההיחלשות המשמעותית של הדולר מול מרבית המטבעות. בעולם דינמי של שערי מטבעות צולבים הנעים בחופשיות כמעט מלאה, השקל רוב הזמן מושפע יותר מהמצב הגלובלי מאשר מהמצב המקומי. באותה מידה, התחזקות הדולר מול המטבעות העיקריים בעולם תגרור היחלשות של השקל הישראלי.
 2. תנועות הון של ספקולנטים וקרנות גידור
  המונח: The Trend is Your Friend, הוא לא בכדי מונח מעולם הספקולציה. ספקולנטים בדרך כלל אינם יוצרים מגמה אלא מחזקים אותה, ושחקנים אלו הם אשר דחפו בשנים האחרונות את המטבע האמריקני בחוזקה כלפי מטה ואת יתר המטבעות (והסחורות) והשקל הישראלי בתוכם כלפי מעלה. תופעה זו יוצרת מציאות הנקראת בעולם הפיננסי Over Shooting, אשר בסופו של דבר נשברת אל תוך תיקון טכני חד בכיוון השני.
 3. מציאות ביטחונית בעייתית
  המשק הישראלי נכנס אל תוך מציאות ביטחונית בעלת אי-וודאות גבוהה מאוד. בעוד שזה לא המקום לנתח את המציאות הביטחונית ולמרות שאנו מקווים רק ליציבות ולטוב במערכה האזורית, אנו יודעים כי שווקים פיננסיים אינם אוהבים אי וודאות!
 4. מציאות פוליטית בעייתית
  האמור בסעיף 3 מעלה, נכון גם לגבי סעיף זה. את המציאות הפוליטית במדינה כולנו מכירים. חוסר יציבות בשלטון ובחירות קרבות מגדילות את אי הוודאות גם כן וגורמות להוצאת כספים מיותרת אשר עלולות לפתוח חור בתקציב המדינה ולהחליש את המטבע.
 5. צמצום בחברות היי-טק בינלאומיות יפגעו בליבת ההיטק בישראל
  התחזקות המיתון בעולם הרחב ומעבר לפיתוח במזרח הרחוק עלול לפגוע בתעשיית ההיי-טק הישראלית אשר מהווה כיום נדבך מרכזי בכלכלה ומרכיב קריטי בתנועת ההון הזר (דולרים בעיקר) אל תוך המדינה.
 6. התאוששות בארה"ב תחדש את תנועות ההון לשווקים האמריקניים
  שמירה של הבורסה הישראלית על רמות מחירים גבוהות יחסית בשנה האחרונה לעומת הבורסות הזרות גרמה לכניסה מסיבית של כספים ארצה. התאוששות הבורסה האמריקנית, בשנה הבאה תחזיר את תנועות הכספים החוצה ותחליש את השקל.

ניתוח טכני

גרף EUR-USD
הגרף מטה מציג היטב את חולשת הדולר מול היורו בארבע שנים האחרונות. ניתן לראות כי עם פריצת היורו כלפי מעלה וחציית ה"תעלה" הטכנית העולה בתחילת 2007, החל המטבע לעלות בחוזקה וכיום עומד קרוב מאוד לשיא בין 1.55 ל-1.60 דולר ליורו. פריצה נוספת של מחירי השיא תגרור קרוב לוודאי המשך עליות של היורו כנגד הדולר. אנו מוצאים מצב זה כלא סביר נוכח החולשה הניכרת במשק האירופי כיום. לדעתנו, צפוי היורו במהלך המחצית השניה של 2008 להיכנס שוב לתעלה העולה (כרגע בין 1.42 ל-1.49 דולר ליורו) ובמהלך שנת 2009 לשנות את המגמה, לפרוץ את התעלה העולה כלפי מטה ולמעשה להתחיל לבנות מגמה שלילית לכיוון 1.17 דולר ליורו.

 

דולר מול יורו EUR-USD

 

גרף USD-ILS
ניתן לראות כי הגרף של השקל מול הדולר ארה"ב מציג כמעט את אותה ההתנהגות ואף עצמה יתרה של השקל. באותה המידה, עם פריצת התעלה היורדת, השיג השקל תיסוף משמעותי נוסף וכיום נמצא קרוב מאוד לרמת שיא. לדעתנו, רמת המחירים תחזור אל תוך התעלה, מה שמסמן בשלב ראשון פיחות של בין 10% ל-20% מהמחיר הנוכחי ובמשך 2009-2010 שבירת המגמה היורדת של הדולר ותחילה של מגמה עולה עם יצירת מגמה הופכית.

דולר שקל USD-ILS

תגובות
אין תגובות למאמר    להוספת תגובה  /  לקריאת כל התגובות
הכתבה מדורגת 5/5
 ( מדרגים)


  חזור למעלה  חזור למעלה  

| More

אבקש לקבל פרטים לגבי מסחר באמצעותכם
 דואר אלקטרוני *

 שם מלא *

 טלפון *

Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code
 קוד חדש
 אני מסכימ\ה  לתנאים הבאים

למה מרקט פלייס?

פרופיל מרקט פלייס

שותפים עסקיים

מסחר עם מרקט פלייס

תנאי שימוש באתר
כלים למסחר בחוזים

ציטוטי חוזים

כלים למסחר

שאלות ותשובות

טיפים מסחר חוזים

טבלת בטחונות חוזים

טבלת הגדרות חוזים
מידע ולימודים

קורס חוזים וירטואלי

קורס אופציות וירטואלי

טבלאות השוואה נגזרות

מאמרים חוזים אופציות
ציטוטים וגרפים

ציטוטי מדדים

ציטוטי מטבעות

ציטוטי אגרות חוב

ציטוטי סחורות

כל הציטוטים
חשבונות מסחר

מסחר עצמאי

חשבונות מוסדיים

גידור חומרי גלם לחברות

מסחר אוטומטי אלגוריתמי
מערכות פלטפורמות מסחר

בחירה של מערכת ביצוע

השוואה מערכות מסחר

ONYX

CQG

TRANSACT
מרקט פלייס, ברוקר חוזים עתידיים, אופציות מוביל בישראל. מרקט פלייס מספקת שירותי מסחר ללקוחות מוסדיים, פרטיים וגופים הזקוקים לגידור סיכונים בחומרי גלם וכן שירותי מסחר לסחרני נוסטרו, קרנות גידור ומסחר אוטומטי מבוסס אלגוריתמים וניתוח טכני. באמצעות מרקט פלייס ניתן לסחור בכל החוזים העתידיים המרכזיים בעולם ובכלל זה בנפט, זהב, יורו דולר ומטבעות אחרים, תבואה ומדדי מניות בינלאומיים.


המסחר בחוזים עתידיים ואופציות מסוכן ואינו מתאים לכל אדם

פותח ע"י Guru4rent בניית אתרים