מרקט פליס בית השקעות
צור קשר כניסה לחשבון הוסף למועדפים חדש באתר - כלים למסחר פתח חשבון


אודות החברה

חוזים עתידיים

פלטפורמות

עמלות ובטחונות

מידע ולימודים

חשבון מסחר
מידע ולימודים
שינויים בשווקי הסחורות
עשיית שוק, מסחר בורסאי ומה שביניהם
דע את השוק - הפסקות מסחר
הפרעה בורסאית
כך תמנע מעילה בחשבונך
פסיכולוגיה כלכלית
המדריך למגדר המתחיל
כמו להפסיק לעשן
סודות הפקיעה נגלים
הסודות של הגופים הגדולים

מסחר עם מרקט פלייס
חדש באתר - כלים למסחר
חשבון דמו
פתיחת חשבון מסחרעמוד הבית מידע ולימודים מאמרים מאמרים בנושאים כלליים

מנוי חינם לעיתון של מחר

מנוי חינם על העיתון של מחר

שחף פרקש
מנהל השקעות בנגזרות
מרקט פלייס

 

הפרשי השעות בין ארה"ב לישראל עומדים על 7 שעות בין שעון ת"א לניו-יורק. כלומר, כשאני מגיע לעבודה בשעה 14:00 בצהריים, עמיתי לעבודה במנהטן שומעים את השעון המעורר מודיע בחגיגיות על השעה 07:00 בבוקר.

עובדה זו, בשילוב עם שיטת המסחר האלקטרונית של החוזים העתידיים, מאפשרת לסוחרי הבורסה בישראל לקבל הצצה מרתקת אל העתיד להתרחש, בסיכוי גבוה, בפתיחת המסחר של הבורסה בת"א.
לצורך קבלת ה"מנוי חינם על העיתון של מחר" ראיינתי את עצמי ראיון נוקב אשר בסופו היה ברור לי כיצד עלי להתכונן בתחילת יום המסחר בבורסה של ת"א (TASE).

שלום שחף, דבר ראשון, מהו המוצר הפיננסי עליו נסתכל כדי לדעת, בסיכוי גבוה, את כיוונה של הבורסה בפתיחה של ת"א?
המוצר הוא המדד המרכזי של ארה"ב הרי הוא מדד האס אנד פי 500 (S&P). מדד זה הינו המדד הסחיר בעולם ,הוא המייצג הטוב ביותר של כלכלת ארה"ב כולה והוא נחשב, בתעשיית ההשקעות העולמית, למדד הייחוס (benchmark) לצורך קביעת התקדמותה של השקעה. למעשה לא נסתכל על שערי המדד אלא על שער החוזה העתידי של המדד.

מדוע דווקא מדד זה ולא מדד אחר?
על מדד זה ישנן מאות תעודות סל (ETF) הנסחרות בבורסות שונות בכל רחבי העולם. בנוסף נסחרים עליו בשיקגו, חוזים עתידיים. למדד צמודות גם אופציות ישירות (CBOE) וגם אופציות על החוזה של המדד (CME). בסה"כ, מומחי חברת "סטנדארט אנד פור" מעריכים כי סביב 1.45 טריליון דולר (אלף מיליארד) קשורים ישירות בביצועי מדד זה בכל יום. ולשאלתך, ברגע ובמוצר פיננסי מעורב סכום כסף כה גדול אני נוטה להאמין לו, כלומר אם המדד עולה סימן שהשוק בכל העולם חיובי ולהיפך.

איך נבחרות המניות המרכיבות את המדד?
המניות המרכיבות את המדד נבחרות בקפידה ע"י כלכלני חברת סטנדארט אנד פור העולמית. נבחרות רק מניות של חברות אמריקאיות, בעלות שווי שוק מעל 4 מיליארד דולר, כאשר אחזקות הציבור במניה הן מעל 50% מסה"כ האחזקות. בנוסף ישנם עוד קריטריונים כלכליים האמורים לשדר על יציבות החברה. החשוב כאן הוא שמניות המדד נבחרות ע"י מומחים ולא נכנסות אוטומטית למדד (כמו במדד ת"א 25). המדד משתדל בהצלחה לייצג את כל הסקטורים בכלכלה האמריקאית, למשל פיננסים, אנרגיה, תעשיה, תחבורה, בריאות וכיו"ב. הנה מספר מניות מובילות לדוגמא: אקסון, ג'נרל אלקטריק, סיטיגרופ, מיקרוסופט, פייזר, AT&T ועוד.

יפה, עכשיו לאחר שהסכמנו על המוצר, מהי הדרך לדעת את כיוון הבורסה של ת"א?
ישנם שני נתונים בעלי השפעה קריטית על הבורסה בארץ. הנתון הראשון הוא מיקום סגירת המדד ברגע סיום המסחר בבורסה של ארה"ב. נתון זה קריטי מכיוון שהבורסה בתל אביב נסגרת 7 שעות לפני הבורסה בארה"ב. כלל האצבע הראשון טוען כי אם המדד סיים בעליה, הרי שסיכוי גבוה לעליות בפתיחה הבאה של הבורסה בישראל (ולהיפך בירידה).
סוחרים מתקדמים יותר מוסיפים סייג הדורש להשוות בין מחיר החוזה האמריקאי ברגע סגירת הבורסה בארץ לבין מחירו בשעה 23:00 בלילה. לדוגמא, אם נרשמה עליה בארה"ב לאחר השעה 17:30, כלומר בזמן שהבורסה בארץ הייתה סגורה, הרי והסיכוי לעליות, בפתיחה הבאה של ת"א, גבוה עוד יותר. הפוך לגבי ירידות, כלומר אם הבורסה בארה"ב הגיעה לשיא עד השעה 17:30 אבל משם ירדה, הסבירות לפתיחה אדומה בת"א עולה.

הנתון הקריטי הבא הוא כיוון תנועת החוזה העתידי בשעות שלאחר המסחר בבורסה. לצורך הצגת שלב זה אסביר כי המסחר האלקטרוני בחוזים עתידיים מתבצע סביב השעון 24 שעות ביממה. כלומר, החוזה העתידי עוקב אחר נכס הבסיס, הרי הוא מדד S&P, עד לשעת הסגירה של בורסת הנסד"ק. לאחר הסגירה של הבורסה החוזה נסחר עצמאית כאשר הסוחרים בו מנסים לנחש את שער הפתיחה ביום המסחר הבא של הבורסה בארה"ב. בשעות אלו מחיר החוזה מושפע בעיקר מהמסחר המתנהל בבורסות המזרח הרחוק. בהתאם לזאת, סוחר ישראלי אמור, לפני פתיחת המסחר בארץ, להביט בנתוני המסחר בחוזה העתידי ולראות האם במהלך הלילה המסחר נע לכיוון כלשהו. 80% מהזמן אין תנועות לכיוון מסוים. אבל לעיתים, כתוצאה מתנועות בבורסה של יפן או סין שערי החוזה נוטים לכיוון מסוים ומאותתים בכך גם על כיוון הפתיחה של הבורסה בארץ.

אז לסיכום, שחף, מהם הנתונים עליהם עלי להסתכל ואיפה מוצאים אותם?
בקיצור, נסתכל על מחיר החוזה ברגע סגירת הבורסה של ת"א (שעה 17:30). על מחיר החוזה ברגע סגירת הבורסה של ארה"ב (שעה 23:00 שעון ישראל). ובבוקר של יום המסחר נביט על כיוון תנועת החוזה בלילה. את כל הפרטים ניתן למצוא בגוגל תחת החיפוש "ציטוט חוזה עתידי".

 

שחף פרקש
מנהל השקעות בנגזרות
מרקט פלייס

 

עוד מאמרים בנושא אופציות
עוד מאמרים בנושא חוזים

הכתבה מדורגת 3.3/5
 (6 מדרגים)


  חזור למעלה  חזור למעלה  

| More

אבקש לקבל פרטים לגבי מסחר באמצעותכם
 דואר אלקטרוני *

 שם מלא *

 טלפון *

Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code
 קוד חדש
 אני מסכימ\ה  לתנאים הבאים

למה מרקט פלייס?

פרופיל מרקט פלייס

שותפים עסקיים

מסחר עם מרקט פלייס

תנאי שימוש באתר
כלים למסחר בחוזים

ציטוטי חוזים

כלים למסחר

שאלות ותשובות

טיפים מסחר חוזים

טבלת בטחונות חוזים

טבלת הגדרות חוזים
מידע ולימודים

קורס חוזים וירטואלי

קורס אופציות וירטואלי

טבלאות השוואה נגזרות

מאמרים חוזים אופציות
ציטוטים וגרפים

ציטוטי מדדים

ציטוטי מטבעות

ציטוטי אגרות חוב

ציטוטי סחורות

כל הציטוטים
חשבונות מסחר

מסחר עצמאי

חשבונות מוסדיים

גידור חומרי גלם לחברות

מסחר אוטומטי אלגוריתמי
מערכות פלטפורמות מסחר

בחירה של מערכת ביצוע

השוואה מערכות מסחר

ONYX

CQG

TRANSACT
מרקט פלייס, ברוקר חוזים עתידיים, אופציות מוביל בישראל. מרקט פלייס מספקת שירותי מסחר ללקוחות מוסדיים, פרטיים וגופים הזקוקים לגידור סיכונים בחומרי גלם וכן שירותי מסחר לסחרני נוסטרו, קרנות גידור ומסחר אוטומטי מבוסס אלגוריתמים וניתוח טכני. באמצעות מרקט פלייס ניתן לסחור בכל החוזים העתידיים המרכזיים בעולם ובכלל זה בנפט, זהב, יורו דולר ומטבעות אחרים, תבואה ומדדי מניות בינלאומיים.


המסחר בחוזים עתידיים ואופציות מסוכן ואינו מתאים לכל אדם

פותח ע"י Guru4rent בניית אתרים