מרקט פליס בית השקעות
צור קשר כניסה לחשבון הוסף למועדפים חדש באתר - כלים למסחר פתח חשבון


אודות החברה

חוזים עתידיים

פלטפורמות

עמלות ובטחונות

מידע ולימודים

חשבון מסחר
מידע ולימודים
החוזה הכי הכי
מסחר בכסף
מסחר בתירס
מסחר בזהב
פרופיל חוזה אורז
פרופיל חוזה הקפה
פרופיל חוזה חיטה
פרופיל חוזה פחם
הסתכלות לתוך שנת 2008
פרופיל חוזה בקר

מסחר עם מרקט פלייס
חדש באתר - כלים למסחר
חשבון דמו
פתיחת חשבון מסחרעמוד הבית מידע ולימודים מאמרים מאמרים בנושא חוזים

חוזה מזג אוויר

מזג אויר

 

התגובה הראשונה של אדם השומע על האפשרות להשקיע במזג האוויר היא הפתעה וחוסר אמון, בעצם כמו להשקיע בקזינו,שחור או אדום, אבל אם חושבים על כך יותר לעומק מתגלה עולם שלם של ניהול סיכונים ברמה הגבוהה ביותר...

 

תאור הצורך

עד לאחרונה, רק כלים פיננסים ספורים הציעו את היכולת להגן מול סיכונים הנובעים ממזג אויר. חברות רבות מחזיקות ביטוח נגד שיטפונות או הוריקנים, אבל חסרות את הכלים לניהול הסיכון השוטף שבמזג אויר המשתנה.

מזג האוויר עדיין משפיע רבות על אורח החיים ועל ההחלטות של התושבים ולכן ההשפעה הכלכלית על חברות היא עצומה. הערכות מקצועיות מדברות על מעל 20% מהכלכלה האמריקנית אשר מושפע ישירות ממזג אויר. למעשה, ההכנסות והרווחיות של כל ענף כלכלי מושפע ממזג האוויר – חקלאות, אנרגיה, בידור, בנייה, תיירות ועוד. הסיכון אליו נחשפים עסקים בעקבות מזג אויר הם ייחודיים. הייחוד בא לידי ביטוי גם בנטייה ליחס למזג האוויר השפעות על כמות ונצילות התעשייה יותר מאשר על מחיר התוצרת. לדוגמא, חורף חם מקטין את הביקושים לאנרגיה וגורם לחברות נפט, דלק וגז טבעי לקשיים בתזרים. דוגמא נוספת, סופה אחת עלולה לגרום לנזקים גדולים לחקלאות ע"י השמדת היבול.

 

מהם חוזי מזג אויר וכיצד סוחרים בהם?

עד לאחרונה חברות הביטוח בלבד סיפקו את ההגנה מפני שינויים דרסטיים במזג אוויר. כיסוין היה מפני אסונות טבע בלבד ולא מפני ירידות לא צפויות בביקוש שחברות חוו בעקבות שינויים לא צפויים בטמפרטורה.

החוזים הנסחרים דרך בורסת CME הינם אינדקסים על בסיס טמפ' ממוצעת הנמדדת בתחנות מיוחדות הנמצאות במספר ערים מרכזיות בעולם. החוזה מכמת את מזג האוויר למונחים של טמפ' מעל או מתחת לטמפ' עונתית ממוצעת ומצמיד להפרש מהממוצע סכום דולרי לכל מעלת צלסיוס. באמצעות כימות למדד ניתן לסחור על הטמפ' כמו שסוחרים על נכסי בסיס אחרים כגון מדדי מניות, שערי מטבעות, ריביות וסחורות אחרות.

 

ההבדל העיקרי בין ביטוח מפני נזקי מזג האוויר לחוזי מזג אוויר

כעקרון , חוזי מזג אוויר מכסה אירועים שסבירות התרחשותם גבוה וסיכונם נמוך – לדוגמא חריגה קלה של הטמפרטורה מהתחזיות  תהווה פגיעה ברווחיות החברה עקב ביקוש יורד. ובביטוח המקרה הוא שונה- סבירות המקרה נמוכה אך לכשתתרחש, הנזק שייגרם יהיה גדול ביותר (הגנה מפני אסונות) ומחיר התוצר של החברה יקרוס.

 

מבנה החוזים
החוזים על טמפ' ממוצעת בערים השונות של ארה"ב נחלקים לשתי עונות:

חוזי החורף נמדדים לפי "ימים הדורשים חימום" (Heating Degree Day-HDD), בימים אלו נדרשת אנרגיה בכדי לבצע חימום.

חוזי הקיץ נמדדים לפי "ימים הדורשים קירור" ( ,  (CDD- Cooling Degree Dayבימים אלו נדרשת אנרגיה לקירור חלל המבנים. שני סוגי החוזים מחושבים בהתאם לכמה מעלות הטמפרטורה הממוצעת של היום שונה מקו הבסיס של °65 פרנהייט (°18.33 צלסיוס)- חישוב הממוצע היומי מחושב על פי הבדלי הטמפרטורה הקיצוניים בתוך היממה.

 

הבנת הסתכלות על המדד

ערך ה-HDD משווה את מספר המעלות אשר נמוך מ- °65 פרנהייט (נק' האפס שלנו- מה שמעל יהיה CDD ומה שמתחת יהיה HDD). לדוגמא יום בו הטמפרטורה הממוצעת היא 40° פרנהייט יציג ערך HDD של 25 (65-40) . אם הטמפרטורה הייתה מעל 65° פרנהייט ערך ה-HDD יהיה אפס. מכיוון שעל פי התיאוריה- בטמפרטורה כזאת אין צורך בחימום הבית. ניקח דוגמא הופכית אם הטמפרטורה הממוצעת ביום מסוים היא 83° פרנהייט ערך ה- CDD יהיה 18 (83-65).

בעזרת למידת שיטת החישוב של ערך ה-HDD או CDD  אפשר לבצע זאת לכל תחזית מזג אוויר שמופיעה ויש על אזור זה מסחר בחוזים.

 

מי סוחר בחוזי מזג אוויר?

חברות אנרגיה הן עיקר המשתמשות בכלי פיננסי זה במטרה להגן על תזרים המזומנים שלהם ולהקנות פתרון לבעיה של ביקוש נמוך בצריכת האנרגיה של הלקוחות. בכל אופן בשנים האחרונות נכנסים יותר ויותר חברות למסחר זה- תיירות,נסיעות, חקלאות מסעדות ומגדרים אשר רוצים לבזר את תיק ההשקעות שלהם.

 

לסיכום

כפי שדנו לאורך מאמר זה ישנן דוגמאות רבות של נגזרות מזג אוויר שקיימות בשוק ונועדו לספק את צורכי הגידור של כל ענף, אין זה אומר שמסחר זה מותאם רק לאותם מגדרים.

היתרונות במוצרים פיננסיים אלה גורמים להם להיות פופולאריים יותר וסחירים יותר משנה לשנה.  חזור למעלה  חזור למעלה  

| More

אבקש לקבל פרטים לגבי מסחר באמצעותכם
 דואר אלקטרוני *

 שם מלא *

 טלפון *

Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code
 קוד חדש
 אני מסכימ\ה  לתנאים הבאים

למה מרקט פלייס?

פרופיל מרקט פלייס

שותפים עסקיים

מסחר עם מרקט פלייס

תנאי שימוש באתר
כלים למסחר בחוזים

ציטוטי חוזים

כלים למסחר

שאלות ותשובות

טיפים מסחר חוזים

טבלת בטחונות חוזים

טבלת הגדרות חוזים
מידע ולימודים

קורס חוזים וירטואלי

קורס אופציות וירטואלי

טבלאות השוואה נגזרות

מאמרים חוזים אופציות
ציטוטים וגרפים

ציטוטי מדדים

ציטוטי מטבעות

ציטוטי אגרות חוב

ציטוטי סחורות

כל הציטוטים
חשבונות מסחר

מסחר עצמאי

חשבונות מוסדיים

גידור חומרי גלם לחברות

מסחר אוטומטי אלגוריתמי
מערכות פלטפורמות מסחר

בחירה של מערכת ביצוע

השוואה מערכות מסחר

ONYX

CQG

TRANSACT
מרקט פלייס, ברוקר חוזים עתידיים, אופציות מוביל בישראל. מרקט פלייס מספקת שירותי מסחר ללקוחות מוסדיים, פרטיים וגופים הזקוקים לגידור סיכונים בחומרי גלם וכן שירותי מסחר לסחרני נוסטרו, קרנות גידור ומסחר אוטומטי מבוסס אלגוריתמים וניתוח טכני. באמצעות מרקט פלייס ניתן לסחור בכל החוזים העתידיים המרכזיים בעולם ובכלל זה בנפט, זהב, יורו דולר ומטבעות אחרים, תבואה ומדדי מניות בינלאומיים.


המסחר בחוזים עתידיים ואופציות מסוכן ואינו מתאים לכל אדם

פותח ע"י Guru4rent בניית אתרים