מרקט פליס בית השקעות
צור קשר כניסה לחשבון הוסף למועדפים חדש באתר - כלים למסחר פתח חשבון


אודות החברה

חוזים עתידיים

פלטפורמות

עמלות ובטחונות

מידע ולימודים

חשבון מסחר
מידע ולימודים
כתיבת יומן מסחר
לימוד טכני - Williams %R
מסחר יומי בחוזים
מסחר בסקלפינג
אסטרטגיות ליציאה מפוזיציה
מסחר במרווחים חלק א
מסחר במרווחים חלק ב
מהמר כמקצוען

מסחר עם מרקט פלייס
חדש באתר - כלים למסחר
חשבון דמו
פתיחת חשבון מסחרעמוד הבית מידע ולימודים מאמרים מאמרים בנושא שיטות מסחר

לימוד טכני - Williams %R

Williams %R

שחף פרקש
מנהל השקעות בנגזרות
מרקט פלייס

 

הקדמה

הכלי הטכני הנקרא Williams %R הינו אינדיקטור ממשפחת הכלים הטכניים הבוחנים את המומנטום (כוח) של מגמה. האינדיקטור הומצא ע"י לארי וויליאמס (Larry Williams) כבר בשנות ה-60 ומאז הוא צובר פופולאריות רבה. יש המשווים בין אינדיקטור זה לבין המתנדים סטוכסטי (Stochastic), מתנד ROC או מתנד החוזק היחסי (RSI).

 

שיטת החישוב

האינדיקטור %R משווה בין מחיר הסגירה של התקופה האחרונה לבין טווח המסחר של הנכס בעבר. אם מחיר הסגירה הנוכחי נמצא קרוב לטווח העליון של מחיר הנכס, גם האינדיקטור יצביע על ערך גבוה. ואם ערך הסגירה הנוכחי נמצא קרוב לתחתית טווח המסחר של התקופה אזי אינדיקטור וויליאמס יצביע על ערך נמוך. בסה"כ ערכי האינדיקטור יכולים לנוע בין אפס למאה, כאשר ערכים של מעל 80 מאותתים על מצב שוק של קניות יתר (overbought) וערכים מתחת לרמת 20 יח' מצביעים על מצב שוק של מכירות יתר (Oversold).

נוסחת החישוב היא פשוטה יחסית ומוצגת להלן:
%R =[ (מחיר גבוה לתקופה– מחיר סגירה נוכחי) / (מחיר גבוה לתקופה – מחיר נמוך לתקופה) ] * 100

 

או למי שיותר נוח לו באנגלית:


%R = [(highest high over ? periods - close)/(highest high over ? periods - lowest low over ? periods)] * -100

שימושים ושיטות עבודה:

  • הניתוח הבסיסי של האינדיקטור טוען שבכל פעם שערכי %R נמצאים מעל 80 או מתחת 20 הרי שהשוק נמצא במצב קיצון והסיכוי להיפוך מגמה גדל. באינדיקטור המקורי השתמש וויליאמס בטווח הזמן של 10 ימים כדי לייצר לעצמו איתותים. טווח זה ניתן כמובן לשינוי ע"פ הרגישות הרצויה וטווח הזמן בו הסוחר מתמקד. כעיקרון, גם כאן תופס הכלל שככל שטווח הזמן קצר יותר, המכשיר ייצר יותר איתותים, יתפוס שינויי מגמה מוקדם יותר אבל גם ייצר יותר איתותי שווא.
  • בהדרכות שמבצע וויליאמס הוא מציע שימוש נבון יותר במכשיר. מכיוון שזהו מכשיר המיועד לזיהוי עוצמת מגמה, עדיף להשתמש בו בסלקטיביות ולפרש את איתותיו בהתאם לכיוון המגמה השלטת. כלומר שכאשר השוק נמצא במגמה עולה ברורה על הסוחר להתייחס רק לאיתותי קניה וכניסה ללונג. ולהפך במגמה יורדת, אז יש להתייחס רק לאיתותי המכירה שמייצר המכשיר.
  • משקל נוסף ניתן למהלך שמבצע האינדיקטור לאחר ששהה במצב קיצון. הכוונה היא שאם המכשיר הצביע למשל על ערך של מתחת 20 יח', והמגמה בשוק היא של עליות. איתות לקנייה יתקבל כאשר המכשיר נוגע ברמת 50 יח' (שם הוא אמור להסתובב).
  • בדומה למתנד RSI, גם במכשיר זה ניתן לייחס משקל לסטיות שבין פסגות האינדיקטור לבין פסגות ממשיות במחיר הנכס. אם המחיר בפועל קובע שיא ולאחריו שיא גבוה יותר ואילו באינדיקטור %R השיאים נמצאים אחד מתחת לשני, הרי שקיימת סטייה בין המכשיר למחיר, ולכן עולה הסיכוי לשינוי מגמה בקרוב.

דוגמאות:

להלן דוגמא משוק הנפט. זהו גרף יומי של חוזה מיני-נפט בין התאריכים 5 למרץ 2008 עד לתאריך 12 למאי באותה שנה. המגמה השלטת בשוק זה היא עלייה מובהקת ולכן נתייחס אך ורק לאיתותי הכניסה ללונג.
אינדיקטור Williams %R המשורטט בתחתית הגרף מכוון על תקופה של 14 יום. הקו הירוק בהיר המסומן לאורך האינדיקטור מייצג את רמת 20 יח', היא הרמה בה מתקבל האיתות לקנייה.
שים לב גם לאיתותי השווא המתקבלים מאיתותי המכירה בעקבות מגמת העליות השלטת.

גרף יומי של חוזה מיני-נפט

דוגמת נפט

דוגמא נוספת נלקחה משוק המניות האוסטרלי, בהסתכלות לטווח ארוך של שנים. גם כאן המגמה השלטת עולה ולכן נתייחס רק לאיתותי הכניסה בקנייה.  שים לב לסטייה הקיימת בין שתי נקודות השפל (בשנת 2008) על הגרף לבין נקודות הקיצון בגרף האינדיקטור המסודרות הפוך. סטייה שכזו יכולה לאותת על שינוי מגמה משמעותי יותר.

גרף שבועי של מדד המניות האוסטרלי SP200

 מדד אוסטרליה

קישורים נוספים:

   חזור למעלה  חזור למעלה  

| More

אבקש לקבל פרטים לגבי מסחר באמצעותכם
 דואר אלקטרוני *

 שם מלא *

 טלפון *

Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code
 קוד חדש
 אני מסכימ\ה  לתנאים הבאים

למה מרקט פלייס?

פרופיל מרקט פלייס

שותפים עסקיים

מסחר עם מרקט פלייס

תנאי שימוש באתר
כלים למסחר בחוזים

ציטוטי חוזים

כלים למסחר

שאלות ותשובות

טיפים מסחר חוזים

טבלת בטחונות חוזים

טבלת הגדרות חוזים
מידע ולימודים

קורס חוזים וירטואלי

קורס אופציות וירטואלי

טבלאות השוואה נגזרות

מאמרים חוזים אופציות
ציטוטים וגרפים

ציטוטי מדדים

ציטוטי מטבעות

ציטוטי אגרות חוב

ציטוטי סחורות

כל הציטוטים
חשבונות מסחר

מסחר עצמאי

חשבונות מוסדיים

גידור חומרי גלם לחברות

מסחר אוטומטי אלגוריתמי
מערכות פלטפורמות מסחר

בחירה של מערכת ביצוע

השוואה מערכות מסחר

ONYX

CQG

TRANSACT
מרקט פלייס, ברוקר חוזים עתידיים, אופציות מוביל בישראל. מרקט פלייס מספקת שירותי מסחר ללקוחות מוסדיים, פרטיים וגופים הזקוקים לגידור סיכונים בחומרי גלם וכן שירותי מסחר לסחרני נוסטרו, קרנות גידור ומסחר אוטומטי מבוסס אלגוריתמים וניתוח טכני. באמצעות מרקט פלייס ניתן לסחור בכל החוזים העתידיים המרכזיים בעולם ובכלל זה בנפט, זהב, יורו דולר ומטבעות אחרים, תבואה ומדדי מניות בינלאומיים.


המסחר בחוזים עתידיים ואופציות מסוכן ואינו מתאים לכל אדם

פותח ע"י Guru4rent בניית אתרים