מרקט פליס בית השקעות
צור קשר כניסה לחשבון הוסף למועדפים חדש באתר - כלים למסחר פתח חשבון


אודות החברה

חוזים עתידיים

פלטפורמות

עמלות ובטחונות

מידע ולימודים

חשבון מסחר
מידע ולימודים
מבוא לאופציות על חוזים 1
מבוא לאופציות על חוזים 2
אסטרטגיית מכירת אופציות רחוקות מהכסף
מאמר השוואת אופציות מעוף

מסחר עם מרקט פלייס
חדש באתר - כלים למסחר
חשבון דמו
פתיחת חשבון מסחרעמוד הבית מידע ולימודים מאמרים מאמרים בנושא אופציות

מבוא לאופציות על חוזים 2

מבוא לאופציות על חוזים - חלק שני
שחף פרקש
מנהל השקעות בנגזרות
מרקט פלייס


בכל ענפי הכלכלה ישנם פערים גדולים בין התאוריה למעשה אבל במסחר בחוזים ובאופציות על החוזים נראה כאילו הפער הזה הוא ענק. כוונתי היא כי מסוחר מיומן לא נדרש ידע תאורטי מעמיק כדי להרוויח אלא יכולת מסחר גבוהה המשלבת בין אסטרטגיית מסחר, ניהול כספי כולל ומשמעת ברזל .
להלן יפורטו מספר אסטרטגיות בסיסיות למסחר המשלבות בין חוזים ואופציות.

אסטרטגיית מכירת אופציות מכוסות  (Covered Call)
אני מכנה את אסטרטגיית המסחר הזו "מכירת כוכבים". האסטרטגיה מומלצת לסוחרים המחזיקים בפוזיציות לאורך תקופה ארוכה אבל יכולה לפעול גם על החזקה לתקופות קצרות יותר של ימים ספורים.

סוחר, מרגע שהוא נכנס לפוזיציה, נניח בקניה של חוזה, הרי והרווח התאורטי שלו הוא אינסופי כלומר כל עליה במחיר הנכס מרגע הכניסה והלאה תתורגם מייד ובמלואה לרווח בחשבון הבנק. לדוגמא קניה של חוזה נפט במחיר 68$ תעניק לסוחר רווח תיאורטי של 40,000$ במקרה ומחיר הנפט יזנק לפתע ל-108$ לחבית. אבל כידוע לך, מחירי נכסים לא עולים באינסוף מייד אלא יש להם קצב התקדמות מסויים. לכן באסטרטגיית מכירת קול מכוסה (Covered Call) הסוחר אשר נכנס לתוך פוזיציית קניה בחוזה (לונג נכס בסיס) מוכר במקביל את "הכוכבים" בצורה של כתיבת אופ' קול רחוקה מהכסף (נניח מרחק 10% מהמחיר העכשווי). הסוחר יקבל פרמיה מיידית עבור מכירת האופ' ובתמורה יגביל לעצמו את הרווח התאורטי לאיזשהו רווח סופי.

נניח אותו הסוחר אשר קנה את חוזה הנפט ב-68$ לחבית מכר במקביל אופ' קול 77$ עם מועד פקיעה במרחק של כחודש.
תוצאות אפשריות לאסטרטגיה:
1) במקרה של עליה חדה ביותר במחיר חוזה הנפט (במהלך חודש המסחר הקרוב) - הרווח המקסימלי של הסוחר מוגבל כעת ל-9000$ (עליה של 9$ בחוזה הנפט אשר גודלו 1000 חביות). כל רווח מהחזקת החוזה בעליה של הנפט מעבר לרמת 77$ יקוזז במלואו עם הצורך לשלם למחזיק האופ'. יש לזכור כי תקופת הזמן של האופ' מוגבלת ולכן כותב האופ' יאלץ לשלם לקונה רק במקרה והאופ' נכנסה לכסף לפני הפקיעה.
2) מחיר הנפט עלה אבל לא עבר את רמת 77$ - הסוחר אשר מחזיק בחוזה לטווח ארוך (מעל לחודש) הרוויח את כל העליה ובנוסף האופ' פקעה מחוץ לכסף ולכן כל הפרמיה ששולמה נשארה בידיו והוא פנוי לכתוב אופ' נוספת.
3) מחיר הנפט עלה אבל לא עבר את רמת 77$ והסוחר רוצה לצאת מהפוזיציה עוד לפני פקיעת האופ' – הסוחר הרוויח את כל העליה במחיר החוזה אבל כעת הוא נאלץ לרכוש את האופ' חזרה. מחיר האופ' ישחק, מצד אחד, ע"י ערך הזמן המתקצר אבל יעלה עקב התקרבות האופ' לכסף.
אין דרך לומר בוודאות האם מחיר האופ' יהיה יותר או פחות מהמחיר שהתקבל עבורה אבל מה שבטוח הוא שהרווח המתקבל מההחזקה בחוזה יהיה גדול יותר מהעליה האפשרית במחיר האופ' (למקצוענים שבינינו, הדלתא של אופ' מחוץ לכסף קטנה מ-1).
4) מחיר הנפט ירד – כמובן שהסוחר הגדיר מראש פקודת הגבלת הפסד (stop loss) ולכן הסוחר מפסיד על החזקתו בחוזה ובנוסף הסוחר צריך לקנות חזרה את האופ' (כי אחרת הוא ישאר חשוף מולה) אבל כאן מחכה לו הפתעה נעימה, האופ' תמיד תעלה פחות מאשר המחיר שהתקבל עבורה. ההפרש במחיר נובע הן משחיקת ערך הזמן והן מההתרחקות של האופ' מהכסף כי הרי מחיר הנפט ירד ולכן השווי של אופ' קול ירד.

דגשים נוספים:
ניתן ליישם אסטרטגיה זו גם עבור מצב השוק ההפוך בו הסוחר נכנס לשורט על חוזה מסויים ומוכר מולו אופ' פוט מחוץ לכסף
(Covered Put).
בונוס נוסף מתקבל בצורת שימוש יעיל יותר בכספי הבטחונות כי כותב האופ' אינו נדרש להציג בטחונות נוספים כל עוד הוא מחזיק בחוזה נכס הבסיס.
בכל מקרה, החזקה של נכס בסיס כמו חוזה עתידי שלא לצרכי מסחר יומי (day trading) מבלי למכור מולו אופ' הרי היא בזבוז משאבים וככל שהמחזיק מתכנן על השקעה לתקופה ארוכה יותר הרי והבזבוז גדל. ניתן לבצע את אסטרטגיית המסחר הזו גם על נכסי בסיס אחרים כמו מניות ותעודות סל (דרוש זאת ממנהל התיקים שלך).

אסטרטגיית מכירת אופ' חשופות לטווח קצר
ראינו כי קיים רק מכשיר פיננסי אחד בעולם המבטיח רווח אינסופי מול סיכון מוגבל וידוע מראש. למדנו גם כי למכשיר קוראים אופציה וסוחרים שונים משתמשים בו לצרכים שונים.
יש כאלה המשתמשים באופ' להגנה, יש כאלה המווסתים בעזרתה את התנודתיות הכוללת בתיק ההשקעות שלהם, יש סוחרים המורידים דרך אופציות את כמות הביטחונות הנדרשת מהם ויש כאלה אשר מטרתם לייצר בעזרתה רווח.

האסטרטגיה הנוכחית משלבת הסתכלות מפוכחת על השוק עם מכירת אופ' רחוקות מהכסף בעלות זמן פקיעה קצר. הראציונל לשימוש באסטרטגיה זו העדפה ללקיחת רווחים קטנים, הרבה פעמים ולאורך זמן מאשר לחכות ל"מכה" אחת גדולה של סכום ענק אשר יכולה לבוא רק פעם בתקופה ארוכה.

סוחר בחוזים נהנה מהיכולת להגיב במהירות ובקלות למגוון עצום של שווקים עולמיים. הסוחר המקצועי יאתר שווקים הנמצאים במצבי קיצון כמו תקופות שיא של בועה או תקופות שפל של חרדה ופסמיות יתר. זה לא קשה כמו שחושבים לאתר שווקים במצבים כאלה , כל שנדרש הוא אחד מבין השנים: או להביט בגרף המחירים ארוך הטווח של הנכס ולראות האם הוא קרוב או שבר את מחיר השפל/השיא שלו, או לקרוא בעיתונים ולראות האם יש משבר מסויים או אופריה כללית בענף מסויים. חשוב להדגיש כי אין כל צורך לאתר בדיוק את נקודות מחירי השיא או השפל והכוונה כאן היא רק לתפישת מצב חריג של עודף ביטחון או עודף זהירות בשוק כולו.
סוחר בעל נסיון של שנתיים ומעלה כבר מבין למה אני מתכוון וסוחר חדש יותר יבין אותי בהמשך.
דוגמא לשוק במצב קיצוני יכול להיות חששות כבדים ממלחמה קרבה עם אירן המעלות את מחיר הנפט לשיא כל הזמנים שלו, סופת הוריקן שהשמידה חצי עיר והקפיצה את מחירי התפוזים לשיא, ניסוי טילים גרעיני של מדינת דרום-מזרח אסיה המקפיצה את שוק הזהב לשערים היסטריים וכו'.

הסוחר הותיק, לא יתרגש מהאוירה הכללית בשוק הספציפי וימכור אופ' הרחק מחוץ לכסף אשר זמן פקיעתם קרוב יחסית (נניח 10 ימים ומטה). האופציות יתומחרו יחסית גבוה כי סטיות התקן בשוק גבוהות, הסיכוי של האופציה להיכנס לכסף קטן מאד כי גם הן רחוקות מהכסף וגם תקופת הזמן עד לפקיעה קצרה. הרווח המתקבל ממכירת כל אופ' נמוך יחסית לרווחים האפשריים מאסטרטגיות אחרות אבל הסיכון הנמוך והציפיות הראליות יהפכו את אסטרטגיית המסחר הזו למוצלחת לאורך זמן. סוג של בונוס לסוחר הותיק.
אני מדגיש כי אין צורך לדייק בכיוון הנכס ברגע מכירת האופ' כי גם כך האופ' רחוקה והזמן לפקיעה קצר, בנוסף אין יתרון מסויים לסוג האופ' כלומר ההזדמנות מתאימה הן למכירת קולים מחוץ לכסף והן למכירת פוטים.
במקרה הקיצוני שהאופ' בכל זאת נכנסת לכסף, תמיד תוכל לקנות (או למכור) את חוזה נכס הבסיס אליו אתה חשוף ובכך עברת לאסטרטגיית "מכירת אופציות מכוסות" לטווח זמן קצר.

דגשים:
מסחר באופציות ככלל, מתאים רק לסוחרים מנוסים היודעים לקנות או למכור חוזים על בסיס קבוע.
ההתעסקות באופציות עלולה להסיט אותך, בתור סוחר, מהתרכזות בנקודות קניה ומכירה טובות. במציאות השימוש באופציות רק יגדיל רווחים אשר קיימים במילא אצל הסוחר. סוחר שלא מרוויח במסחר רגיל ונקי, קשה יהיה לו לשלב גם התעסקות נוספת עם מכירה וקנייה של אופציות.

לסיכום:
במאמר זה הכרנו את המכשיר הפננסי המתוחכם של אופציה על חוזה עתידי. למדנו על ההבדל הגדול בין אופציות המעו"ף בארץ לבין האופציות על החוזים העתידיים המתבטא בכך שבאופ' על חוזים המוכר עלול להיכנס לתוך פוזיציה בשוק החוזים. בנוסף סקרתי שתי אסטרטגיות בסיסיות המשלבות חוזים ואופציות ואמורות להגדיל את התשואה הכוללת באופן עיקבי.
זכור כי הסוחר נמדד בהגדלת הון תיק ההשקעות שלו ולא בשימוש בכלים פיננסים מתקדמים לכן השימוש במסחר באופציות מתאים בעיקר לסוחרים אשר מציגים תיק השקעות ריווחי במשך 6 חודשים לפחות.


בברכת מסחר מוצלח ומתוחכם מעט יותר,

שחף פרקש
מנהל השקעות בנגזרות
מרקט פלייס

תגובות
אין תגובות למאמר    להוספת תגובה  /  לקריאת כל התגובות
הכתבה מדורגת 3.8/5
 (12 מדרגים)


  חזור למעלה  חזור למעלה  

| More

אבקש לקבל פרטים לגבי מסחר באמצעותכם
 דואר אלקטרוני *

 שם מלא *

 טלפון *

Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code
 קוד חדש
 אני מסכימ\ה  לתנאים הבאים

למה מרקט פלייס?

פרופיל מרקט פלייס

שותפים עסקיים

מסחר עם מרקט פלייס

תנאי שימוש באתר
כלים למסחר בחוזים

ציטוטי חוזים

כלים למסחר

שאלות ותשובות

טיפים מסחר חוזים

טבלת בטחונות חוזים

טבלת הגדרות חוזים
מידע ולימודים

קורס חוזים וירטואלי

קורס אופציות וירטואלי

טבלאות השוואה נגזרות

מאמרים חוזים אופציות
ציטוטים וגרפים

ציטוטי מדדים

ציטוטי מטבעות

ציטוטי אגרות חוב

ציטוטי סחורות

כל הציטוטים
חשבונות מסחר

מסחר עצמאי

חשבונות מוסדיים

גידור חומרי גלם לחברות

מסחר אוטומטי אלגוריתמי
מערכות פלטפורמות מסחר

בחירה של מערכת ביצוע

השוואה מערכות מסחר

ONYX

CQG

TRANSACT
מרקט פלייס, ברוקר חוזים עתידיים, אופציות מוביל בישראל. מרקט פלייס מספקת שירותי מסחר ללקוחות מוסדיים, פרטיים וגופים הזקוקים לגידור סיכונים בחומרי גלם וכן שירותי מסחר לסחרני נוסטרו, קרנות גידור ומסחר אוטומטי מבוסס אלגוריתמים וניתוח טכני. באמצעות מרקט פלייס ניתן לסחור בכל החוזים העתידיים המרכזיים בעולם ובכלל זה בנפט, זהב, יורו דולר ומטבעות אחרים, תבואה ומדדי מניות בינלאומיים.


המסחר בחוזים עתידיים ואופציות מסוכן ואינו מתאים לכל אדם

פותח ע"י Guru4rent בניית אתרים