מרקט פליס בית השקעות
צור קשר כניסה לחשבון הוסף למועדפים חדש באתר - כלים למסחר פתח חשבון


אודות החברה

חוזים עתידיים

פלטפורמות

עמלות ובטחונות

מידע ולימודים

חשבון מסחר
מידע ולימודים
החוזה הכי הכי
מסחר בכסף
מסחר בתירס
מסחר בזהב
פרופיל חוזה אורז
פרופיל חוזה הקפה
פרופיל חוזה חיטה
פרופיל חוזה פחם
הסתכלות לתוך שנת 2008
פרופיל חוזה בקר

מסחר עם מרקט פלייס
חדש באתר - כלים למסחר
חשבון דמו
פתיחת חשבון מסחרעמוד הבית מידע ולימודים מאמרים מאמרים בנושא חוזים

חוזה עתידי של דולר קנדי

השקעה ישירה בכלכלת קנדה - פורסם בתאריך 28/05/2006
 

דולר הקנדי ביצע בשנים האחרונות מהלך מרשים של עלייה בעשרות אחוזים. העידן החדש של מחירי אנרגיה גבוהים עושה רק טוב למדינה האטרקטיבית הזו.
במאמר הבא אני אסביר (בניגוד לדעתו של אליעזר פישמן) למה כדאי להיות בעד קנדה ואיך אפשר לרתום את כלכלת קנדה לטובת התשואה העודפת בתיקך האישי.

 

רקע כללי על המדינה

קנדה הינה מדינה בעלת שטח ענק (9,984,670 sq km) ועשירה מאד במחצבים טבעיים אשר קיבלה את עצמאותה בשנת 1867, עת התנתקה מהשליטה של הממלכה הבריטית. מבחינה כלכלית וטכנולוגית, קנדה התקדמה במקביל לשכנתה מדרום – ארה"ב. מבחינה פוליטית, הממשל במדינה הצליח, בשנים האחרונות, להתגבר על מספר בעיות חברתיות בעיקר בתחום של ביטוח בריאות ממלכתי ושרותי חינוך משופרים. בעיה נוספת אשר הטרידה את המדינה כולה ונגעה למעמדו הפוליטי של חבל קוויבק, באה גם היא על פיתרונה בשנת 2004 וכעת המצב הגיאופוליטי בקנדה נחשב לשקט ואופטימי ביותר.

 

קנדה מבחינה כלכלית

קנדה נחשבת למדינה מפותחת ביותר בעלת יכולות טכנולוגיות מהגבוהות בעולם. התל"ג של המדינה עומד על 1.08 טריליון $ (מקום 8 בעולם) כאשר התל"ג לנפש עומד על 32,000$ בשנת 2005. לשם ההשוואה בישראל רמת התל"ג עומדת על 163 מיליארד $ (מקום 51). האינפלציה השנתית במדינה עמדה בשנת 2005 על 2.2% בלבד, נתון המעודד השקעות רבות בתעשייה ובייצור מחצבים.
מאזן התשלומים של קנדה היה חיובי בשנת 2005 ועמד על הכנסות בסך 160 ביליון $ מול הוצאות בסכום של 152ביליון $. מאז מלחמת העולם השנייה, האומה הקנדית עברה להיות מחברה חקלאית לחברה המתרכזת בעיקר בייצור סחורות, כריית משאבים והרחבת סקטור השירותים שבה לנוחיות התושבים.

בשנת 1989 חתמה קנדה הסכם סחר חופשי (FTA) עם ארה"ב ובשנת 1994 נכנסה לתוך הסכם סחר חופשי של כל אמריקה הצפונית (NAFTA), שני הסכמים אלו הקפיצו את רמת הסחר של המדינה מדרגה נוספת מעלה. וכך עשירה במחצבים טבעיים, בעלת כוח עבודה מיומן ומחזיקה בהון פנוי להשקעות נוספות, קנדה ממשיכה בצמיחה הכלכלית האיתנה שלה.

קנדה הינה היצואנית הגדולה ביותר של ארה"ב בכל הקשור לאנרגיה. מתוך יצור חשמל של 566 ביליון קילו-וואט, קנדה מייצאת לארה"ב 22 ביליון בשנה. קנדה מייצרת 2.4 מליון חביות נפט ביום (כולל הפקת נפט מחול ספוג) ומייצאת 1.6 מליון חביות מתוכם. בנושא הנפט אדגיש כי הרזרבות המוכחות של המדינה עומדות על 179 ביליון (אלף מליון) חביות נפט אשר ממתינות להפקתן.
גם גז טבעי לא חסר לקנדה, היא מפיקה 165 ביליון קוב בשנה ושולחת לייצוא 91.5 ביליון מתוכם. הרזרבות של הגז הטבעי בשטחה של קנדה עומדים על 1.673 טריליון קוב (בשנת 2004).
סה"כ היצוא של קנדה עומד בערך על שליש מהתמ"ג שלה ובמספרים זה יוצא כ- 365 ביליון $. יעדי היצוא העיקרים בנוסף לארה"ב הם יפאן ובריטניה.
בנוסף ליצוא אנרגיה, קנדה שולחת חלקי מכונות, מטוסים, רכיבי תקשורת, כימיקלים שונים, פלסטיק, דשנים, בולי עץ, פלאדיום ואלומיניום לכל העולם. קנדה גם מגדלת חיטה, טבק, פירות וירקות לצריכה פנימית.

 

אפשרויות השקעה

על עוצמתה של מדינה ניתן להשקיע ישירות דרך המטבע שלה. ככל שמדינה חזקה יותר מבחינה כלכלית, כך ערך המטבע שלה ביחס למטבעות אחרים יעלה. המטבע הקנדי מושפע מאד ממחירי הסחורות בעולם, ולכן בתקופת גאות כמו היום ניתן לצפות כי הדולר הקנדי ימשיך להתחזק. המטבע הקנדי נסחר באופן פעיל ביותר מול הדולר האמריקני. הסחירות בחוזה העתידי של זוג מטבעות זה גבוהה ביותר ושניה רק לסחירות בחוזה של היורו-דולר. החוזה החל להיסחר בשנת 1972 ובשנת 1988 נוספה האפשרות לסחור עם אופציות עליו.
לדוגמא סוחר אשר קנה חוזה על המטבע הקנדי שילם במאי 2004 סכום של 0.72 דולר אמריקני עבור כל דולר קנדי. נכון להיום, מאי 2006, נסחר החוזה במחיר של 0.91 דולר קנדי לאמריקני. ההפרש במונחי החוזה הם 190 פיפס כפול 10$ משמע 19,000$ לטובת קנדה.
במטבע הקנדי ניתן לסחור גם מול הין היפאני, היורו האירופאי והדולר האוסטרלי אך החוזים בזוגות מטבעות אלו (קרוסים) פחות סחירים.

 

כללים כלליים לגבי מסחר במטבעות
מסחר בין מטבעות מבוסס על מחיר של מטבע אחד (למשל דולר אמריקני) במונחים של מטבע אחר (למשל דולר קנדי). עד 1971 המסחר העולמי במטבעות היה קשור באופן הדוק לכמויות הזהב שהחזיקה כל מדינה, אך בשנה זו הכריז הנשיא האמריקני ניקסון על ביטול הקשר לזהב והאחריות לכמות הכסף עברה לידי הבנק המרכזי של כל מדינה.
הרכיב המשפיע ביותר על ערך מטבע הוא המדיניות הכלכלית של הבנק המרכזי. מדיניות מוניטארית מקלה (ריבית נמוכה) מכבידה על המטבע ומושכת דובים בגלל שהבנק המרכזי מזרים לשוק כסף חדש מעתודות הרזרבה שלו ומשקיעים זרים לא ששים להשקיע עקב הריבית הנמוכה שלא מאפשרת רווח סביר לדעתם. מנגד, מדיניות מוניטארית קשיחה (ריבית המשק גבוהה) מעודדת עליה במטבע וקוראת לשוורים עקב השמירה האדוקה על רזרבות המטבע בבנק של אותה מדינה ואיתות למשקיעים זרים להשקיע במשק את כספם ולקבל עבור השקעתם תמורה אטרקטיבית.
רכיב נוסף המשפיע על ערך מטבע הוא הצמיחה הכלכלית והזדמנויות ההשקעה במדינה. אומה עם כלכלה יציבה וחזקה בעלת הזדמנויות רבות להשקעה בעסקים בתוכה תהנה ממטבע חזק וזאת בגלל שחברות בינלאומיות ומשקעים זרים ירצו לקנות חלק בהצלחה, ואת הרכישות הם יאלצו לבצע במטבע המקומי והדרישה לו תעלה.
רכיב אחרון לסקירה זו, המשפיע על ערכו של מטבע הוא מאזן התשלומים של אותה המדינה. עודף במאזן (המדינה מייצרת יותר ממה שהיא צורכת) הוא איתות שוורי למטבע עקב הזרימה החיובית של הביקוש, עוד ועוד סוחרים מכל העולם מזרימים את המטבע שלהם ורוכשים את המטבע המקומי בשביל לשלם לספקים המקומיים. ולהיפך, חוסר במאזן התשלומים יוביל לירידה בערך המטבע עקב "הבריחה" של המטבע.

פרטים טכניים על החוזה

החוזה נסחר בבורסת CME תחת הסימול CD
גודל החוזה הינו 100,000 דולר קנדי.
גודל תנועה מינימאלית (פיפס) 10$

החוזה נסחר ב-4מחזורים, כל רבעון
החוזה נסחר באופן אלקטרוני 23 שעות ביממה בין 01:00 בלילה (שעון ישראל) עד 23:59 בלילה.
http://www.cme.com/trading/prd/fx/canadian_FCS.html

 

*** על חוזה זה נסחרות במקביל גם אופציות אלקטרוניות. ניתן לראות ציטוטי זמן אמת חינם של מחירי האופציות באתר הבורסה.

 

אסטרטגיית מסחר לחוזה הקנדי

בנוסף למסחר הישיר בחוזה ובשילובים השונים של החוזה עם האופציות עליו ניתן לשקול גם אסטרטגיית מסחר מעניינת וייחודית לחוזה זה. שחף פרקש מחברת "מרקט פלייס" מציע אסטרטגיה המנצלת את הקורלציה (תאום) הגבוהה שבין המטבע הקנדי לבין מדד הסחורות העולמי של חברת גולדמן זאקס (GSCI).
מדד הסחורות העולמי הינו אינדקס העוקב אחר סל סחורות המורכב ממוצרי אנרגיה וחקלאות בסיסיים. המשקל הרב ביותר במדד ניתן למחירי הנפט והגז. עובדה אחרונה זו מסבירה את הקשר האדוק שבין שני חוזים אלו. סוחר חוזים מיומן יכול לזהות אי-התאמות זמניות בין שער מדד הסחורות למחיר המטבע הקנדי ולקנות ולמכור את שני החוזים במקביל. במקרה ושער מדד הסחורות עלה יותר מהשינוי שבוצע במטבע הסוחר ימכור את החוזה על המדד ויקנה את החוזה של המטבע. לאורך זמן, אי-ההתאמה הזמנית במחירים אמורה להיסגר וזה יהיה הסימן לסוחר לסגור את הפוזיציות שלו ברווח.

 

לסיכום

מעצמת האנרגיה הקנדית עדיין לא אמרה את מילתה האחרונה בשוק הכלכלי העולמי. זוהי אחת המדינות המערביות היחידות המחזיקות מלאי כה גדול של מספר סוגי אנרגיה שונים לשימוש עתידי. כל סוחר המאמין כי תמו ימי האנרגיה הזולה בעולם, כדאי לו לעקוב אחר מחירי מטבע זו. השילוב של חברה נאורה וסבלנית עם עושר במשאבים טבעיים המנוצלים בחוכמה אמור להוביל את האומה הקנדית לעוד שנים רבות של פריחה ושגשוג כלכליים.

בהצלחה להם ולנו.

                                    חוזה דולר קנדי ממונף ולכן מסחר בדולר קנדי כרוך בסיכון 

שחף פרקש
מרקט פלייס

הכתבה מדורגת 3/5
 (5 מדרגים)


  חזור למעלה  חזור למעלה  

| More

אבקש לקבל פרטים לגבי מסחר באמצעותכם
 דואר אלקטרוני *

 שם מלא *

 טלפון *

Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code
 קוד חדש
 אני מסכימ\ה  לתנאים הבאים

למה מרקט פלייס?

פרופיל מרקט פלייס

שותפים עסקיים

מסחר עם מרקט פלייס

תנאי שימוש באתר
כלים למסחר בחוזים

ציטוטי חוזים

כלים למסחר

שאלות ותשובות

טיפים מסחר חוזים

טבלת בטחונות חוזים

טבלת הגדרות חוזים
מידע ולימודים

קורס חוזים וירטואלי

קורס אופציות וירטואלי

טבלאות השוואה נגזרות

מאמרים חוזים אופציות
ציטוטים וגרפים

ציטוטי מדדים

ציטוטי מטבעות

ציטוטי אגרות חוב

ציטוטי סחורות

כל הציטוטים
חשבונות מסחר

מסחר עצמאי

חשבונות מוסדיים

גידור חומרי גלם לחברות

מסחר אוטומטי אלגוריתמי
מערכות פלטפורמות מסחר

בחירה של מערכת ביצוע

השוואה מערכות מסחר

ONYX

CQG

TRANSACT
מרקט פלייס, ברוקר חוזים עתידיים, אופציות מוביל בישראל. מרקט פלייס מספקת שירותי מסחר ללקוחות מוסדיים, פרטיים וגופים הזקוקים לגידור סיכונים בחומרי גלם וכן שירותי מסחר לסחרני נוסטרו, קרנות גידור ומסחר אוטומטי מבוסס אלגוריתמים וניתוח טכני. באמצעות מרקט פלייס ניתן לסחור בכל החוזים העתידיים המרכזיים בעולם ובכלל זה בנפט, זהב, יורו דולר ומטבעות אחרים, תבואה ומדדי מניות בינלאומיים.


המסחר בחוזים עתידיים ואופציות מסוכן ואינו מתאים לכל אדם

פותח ע"י Guru4rent בניית אתרים