מרקט פליס בית השקעות
צור קשר כניסה לחשבון הוסף למועדפים חדש באתר - כלים למסחר פתח חשבון


אודות החברה

חוזים עתידיים

פלטפורמות

עמלות ובטחונות

מידע ולימודים

חשבון מסחר
מידע ולימודים
החוזה הכי הכי
מסחר בכסף
מסחר בתירס
מסחר בזהב
פרופיל חוזה אורז
פרופיל חוזה הקפה
פרופיל חוזה חיטה
פרופיל חוזה פחם
הסתכלות לתוך שנת 2008
פרופיל חוזה בקר

מסחר עם מרקט פלייס
חדש באתר - כלים למסחר
חשבון דמו
פתיחת חשבון מסחרעמוד הבית מידע ולימודים מאמרים מאמרים בנושא חוזים

חוזה עתידי שקל-דולר

חוזה עתידי על שקל מול דולר
שחף פרקש
מרקט פלייס


 

השביעי למאי של שנת 2006 יזכר כיום היסטורי לכלכלת מדינת ישראל. ביום זה הכריזה בורסת הסחורות של שיקגו (CME) על פתיחת המסחר העולמי בחוזים של שקל ישראלי מול דולר ארה"ב. זוהי הפעם הראשונה בהיסטוריה בה יהיו ציטוטים של מחירי השקל בבורסה ולא ע"י בנקים או עושי שוק, במשך כל שעות היממה ולא למספר שעות מצומצם ביום וכל זאת בבורסת החוזים הגדולה בעולם. צעד זה יוביל בהכרח להוזלה משמעותית בעלויות המסחר לסוחרים מוסדיים כמו גם לאלו הפרטיים. במאמר הבא אני אציג את ההשלכות הרבות שיש לצעד זה על כלכלת ישראל ועל הדרכים בהן ניתן לבצע מסחר על חוזה זה.סקירה כללית

ככל שתהליך הגלובליזציה מתרחב, עוד ועוד מדינות נכנסות לתחום עסקאות המט"ח. כל עיסקה של יבוא ויצוא, מכל מדינה שהיא מחייב גם ביצוע עיסקה מקבילה בשוק המט"ח. גם ישראל מצויה היטב בתוך מעגל עסקאות זה כאשר רב המסחר מתבצע על מכירה וקנייה של שקלים מול דולרים. הסכמי הסחר המוצלחים של ישראל וארה"ב, כמו גם הידידות והשותפות האסטרטגית בין המדינות, הפכו את ישראל לגורם סחר משמעותי גם בעבור ארה"ב הגדולה. היקפי מסחר אלו הסתכמו בכ-16.2$ מיליארד בשנת 2003 ו-21.2$ מיליארד בשנת 2005. על מנת לספק אפשרות לניהול סיכונים מחושב בין זוג מטבעות זה ועל מנת להציע את אפשרות המסחר על השקל בפני סוחרים מכל העולם פיתחה בורסת ה-CME חוזה עתידי ואופציות על חוזה זה.היתרונות שיש למוצר כמו חוזה עתידי עולמי הם מגוונים וכוללים:

* אפשרות לחברות ואירגונים לנהל סיכונים הנובעים מהיחס המשתנה בין שקל-דולר.

* מסחר פתוח, הוגן ואנונימי בזוג מטבעות זה.

* כל עלויות המסחר גלויות מראש בצורת עמלה קבועה עם ההתחייבות לפערי מסחר קטנים ביותר בין הקונים למוכרים – נמוכים באופן משמעותי מהפערים בבנקים ועושי שוק שונים בישראל.

* נגישות עולמית לפלטפורמת המסחר האלקטרונית של ה-CME עם יכולת מסחר של 23 שעות ביממה.

* המסחר בבורסה עולמית הופך את השקל הישראלי לנגיש יותר עבור שוק המט"ח המגלגל טריליוני דולרים ביממה.פרטים טכניים על חוזה שקל ישראלי – דולר אמריקאי

* בורסה: החוזה יסחר אלקטרונית בפלטפורמת המסחר המתקדמת של ה-CME הנקראת Globex

* זמני מסחר: המסחר יתקיים במשך 23 שעות ביממה (למעט שעה הפסקה בין 00:00 ל-01:00). ימי המסחר הם מיום ראשון בלילה (01:00 שעון ישראל) עד ליום שישי בלילה (23:59 שעון ישראל).

*פקיעת החוזה: החוזה פוקע באופן פיזי. כלומר, סוחרים המחזיקים את החוזים בזמן הפקיעה מתחייבים לרכוש או למכור את השקל מול הדולר באופן ממשי, ומסלקת החוזים מבצעת החלפה של הכסף בין חשבונות המסחר.

*ציטוטים: הציטוט הוא במונחים של דולר לשקל, לדוגמא שער של 4.5 שקל לדולר יוצג בציטוט 0.22222 דולר לשקל (החישוב הוא 1/4.5). על חוזה זה יתקיים גם מסחר באופציות.

*גודל נכס: כל חוזה אחד מייצג עיסקה על 1,000,000 (מליון) ₪. (כ- 222,000$ לפי שער של 4.5 שקל). השינוי המינימאלי במחיר החוזה (פיפס), זהו יחידת המסחר האחרונה השווה כ-10$.

* תאריכי פקיעה: מרץ, יוני, ספטמבר ודצמבר

*סימול החוזה: ILS

*ביטחונות: בטחונות ראשוניים (על מנת להיכנס לעסקה לזמן ארוך) עומדים על כ-$6,750. בטחונות תחזוקה (מינימום על מנת להחזיק את הפוזיציה) עומדים על כ-5,000$. בטחונות לעסקאות יומיות עומדים על 3,375$.

מהו בעצם חוזה עתידי?

במובן הכללי ביותר, חוזים עתידיים עוסקים במחירים עתידיים של מוצרים. אנשים הסוחרים בחוזים עתידיים בעצם סוחרים בהסכמים אודות המחיר בו יקנו או ימכרו נכס מסוים בתאריך ספציפי בעתיד – בדרך כלל הקרוב, בתוך חודשים ספורים או פחות. בעוד שהעסקה מתבצעת לעתיד, אין כל מניעה לסגור אותה (לבצע פעולה נגדית) בכל רגע נתון עד לתאריך פקיעת העסקה. כל חוזה מפרט את הכמות, שווי, סוג סחורה וכל יתר הפרטים הדרושים לגבי המוצר הנסחר.
חוזים עתידיים נסחרים דרך תהליך דמוי מכירה פומבית. כך, מחיר עסקה עבור כל חוזה מתבסס תמיד על חוקי הביקוש וההיצע בלבד. צורת מסחר זו היא אלמנט מועיל והכרחי בשוק חופשי.השלכות אפשריות על המסחר בארץ:

בורסת הסחורות של שיקגו (CME) הינה הבורסה הגדולה בעולם למסחר בחוזים עתידיים בכלל ובחוזי מטבעות בפרט. שחף פרקש מחברת "מרקט פלייס" טוען כי בכך שבורסה כזו פותחת למסחר חוזה על השקל היא בעצם מסמנת את ישראל כמטבע מועדף לסוחרי מט"ח מכל העולם.


עלויות

המסחר ב-CME מאפשר אלטרנטיבה נוספת למסחר במטבע הישראלי בנוסף לעושי השוק המקומיים, בצורת בנקים וחברות מט"ח מקומיות, שהיו שחקנים בלעדיים בשוק זה עד היום.

לדוגמא, עד היום כאשר יבואן נאלץ לשלם בדולרים עבור סחורה הוא נאלץ לפנות לבנק ולבקש ציטוט (מחיר) לכל דולר. מעתה, אותו יבואן יוכל לפנות למסחר הבורסאי, ישווה את המחיר במסחר העולמי לזה המוצע לו מהבנק ויבחר בחלופה הזולה ביניהן. גם יצואן אשר הרוויח סכום נכבד מעיסקה מחפש להמיר את הדולרים שברשותו לשקלים. במקום לפנות רק לבנק ולמכור לו את הדולרים ולקבל שקלים עבורם, פונה אותו יצואן לבורסה העולמית ומקבל, אונליין, ציטוט למחיר קנייה של דולרים.נזילות

מסחר עולמי פותח את השוק המקומי המוגבל לכמויות עצומות של סוחרים מכל העולם. כל כותרת בעיתונות העולמית, למשל על קניית חברה ישראלית כזו או אחרת, מייד יכולים להיות מתורגמים לביקוש עולמי נוסף למטבע השקל. נקודה מעניינת נוספת היא היכולת של סוחרים ותאגידים מהעולם הערבי להגיב להתרחשויות בישראל. אם עד כה סוחרים ערבים נמנעו מלהשקיע על השקל עקב חשש מגופים איסלמיים קיצוניים, כעת יש ביכולתם להיכנס לפוזיציה בצורה אנונימית לחלוטין ובכך להגדיל רבות את מחזורי המסחר. בנוסף, בורסת CME מפעילה תוכנית להבטחת נזילות ע"י גופי מסחר גדולים המבטיחים רמת ציטוטים מינימלית (מדובר באותו מנגנון הפועל בארץ סביב תעודות הסל).פיזור סיכונים וניצול הזדמנויות

חוזה השקל-דולר נכנס מעתה לתוך מגוון אפשרויות ההשקעה העומדות בפני כל מנהל השקעות אמריקני. המציאות מוכיחה כי ככל ואפיקי ההשקעה מגוונים יותר כך רמת הסיכון הכוללת בתיק קטנה תוך כדי שמירה על רמת סיכוי זהה. הקורולציה בין מחירי השקל-דולר לבין מדדים אמריקנים אחרים או זוגות מטבע אחרים הינה, פעמים רבות, ניטראלית ולכן הצפי הוא כי רבים מבין מנהלי קרנות גידור בכל רחבי העולם ינצלו את האפשרות הפשוטה של ההשקעה בשקל על מנת לגוון את תיק ההשקעות שלהם. גם סוחרים ישראלים מקצוענים אשר יש ברשותם תיקי השקעות בחו"ל, יוכלו לנקוט עמדה לגבי כיוונו העתידי של חוזה השקל דולר בצורה קלה ויעילה ללא צורך באחזקת חשבון נפרד בארץ.תגובה לאירועים המתרחשים בלילה

דרך חוזה הנסחר בבורסה אלקטרונית סביב השעון יכול כל משקיע להגיב לארועים המתרחשים מחוץ לשעות הפעילות הבנקאית. בארץ למודת אסונות כמו שלנו, להחזיק בחשיפה גדולה על השקל במשך שעות רבות ללא יכולת להגיב הינה מסוכנת ביותר. מספיק, חס ושלום, פיגוע ביטחוני גדול בלילה בכדי לגרום להפסדים קשים למחזיקים בשקלים. עד היום המצב היה כזה שהבנקים סיפקו ציטוטים עד השעה 20:00 בערב ומאותה השעה עד ל-08:00 למוחרת לא היה ציטוט ודרך לצאת מפוזיציה. חוזה סחיר 24 שעות מאפשר למחזיק בשקלים לגדר עצמו מיידית בשוק העולמי ובכך להבטיח לעצמו רמת מחירים מסויימת וידועה מראש.חשיפה מוגברת לשוק הישראלי

מרגע ומנהל תיקים כלשהו בעולם מכניס את חוזה השקל – דולר לתוך סל ההשקעות שלו, יש לשער כי רמת העניין האישי שלו בשוק הכלכלי של ישראל תגדל. גם דוחות הביצועים של הקרן בניהולו ישלחו למאות לקוחות ברחבי העולם ויחשפו בפניהם את הכלכלה המתפתחת של ישראל. שיפור נוסף במצבו של מנהל התיקים הגלובלי יהיה היכולת לענות על דרישה של רבים מהלקוחות היהודים בעולם להגביר את החשיפה לשוק הישראלי בצורה פשוטה בהרבה מהשקעה ישירה במניות.מינוף

חוזה עתידי על השקל-דולר מאפשר לסוחר הספקולנט דרך להשקיע עם הון התחלתי קטן בנכס בסיס גדול. עד היום הדרך היחידה להשקיע במינוף על יחסי המטבעות הללו היתה דרך אופציות או דרך מסחר בפורקס מול עושי שוק. בשתי צורות אלו היתרון הברור הוא לגופים הגדולים. הם שולטים בציטוטים והם אלה שפועלים מול המשקיע הקטן ונהנים מהפסדיו. מסחר בורסאי עולמי, מבטיח שקיפות מלאה ואחידות בציטוטים. בכל שער ושער, ההוראה הראשונה שנשלחת היא גם הראשונה להתבצע ללא קשר לגודלה. מול כל עושה שוק גדול המנסה, בספקולציה, להזיז את השוק יעמדו מעתה גופים רבים אשר יאזנו את נסיונותיו והתוצאה תהיה מחיר אמיתי המשקף את יחסי המטבעות. כיום, ניתן לצפות שהעלויות יקטנו משמעותית – יש אומרים אפילו ב80% - והמסחר יהפוך אמין ויעיל יותר.לסיכום

התחלת המסחר על חוזה השקל דולר בבורסה עולמית מקדמת את ישראל צעד נוסף למרכז הכלכלה העולמית. כבר עכשיו ניתן לסמן את היעד הבא שהוא הכנסת מסחר על חוזה המעו"ף בבורסה העולמית. סוחרים ישראלים רבים אשר נמנעו, בעיקר מחוסר ידע, מלהשקיע בשוק החוזים העולמי, מקבלים עכשיו חיזוק נוסף לכך ששיטת המסחר בחוזים תופסת תאוצה. דרך חשבון אחד, יכול הסוחר להגיב לכל התרחשות בעולם. החל ממהפכה צבאית באנגולה, דרך אסון אקלימי בונצואלה ועד למציאת תחליף ירוק לנפט, העולם כולו משתנה במהירות והזדמנויות המסחר לא מחכות.

בברכת מסחר אנגלוסאקסי,

 

שחף פרקש
מרקט פלייס

תגובות
אין תגובות למאמר    להוספת תגובה  /  לקריאת כל התגובות
הכתבה מדורגת 3/5
 (5 מדרגים)


  חזור למעלה  חזור למעלה  

| More

אבקש לקבל פרטים לגבי מסחר באמצעותכם
 דואר אלקטרוני *

 שם מלא *

 טלפון *

Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code
 קוד חדש
 אני מסכימ\ה  לתנאים הבאים

למה מרקט פלייס?

פרופיל מרקט פלייס

שותפים עסקיים

מסחר עם מרקט פלייס

תנאי שימוש באתר
כלים למסחר בחוזים

ציטוטי חוזים

כלים למסחר

שאלות ותשובות

טיפים מסחר חוזים

טבלת בטחונות חוזים

טבלת הגדרות חוזים
מידע ולימודים

קורס חוזים וירטואלי

קורס אופציות וירטואלי

טבלאות השוואה נגזרות

מאמרים חוזים אופציות
ציטוטים וגרפים

ציטוטי מדדים

ציטוטי מטבעות

ציטוטי אגרות חוב

ציטוטי סחורות

כל הציטוטים
חשבונות מסחר

מסחר עצמאי

חשבונות מוסדיים

גידור חומרי גלם לחברות

מסחר אוטומטי אלגוריתמי
מערכות פלטפורמות מסחר

בחירה של מערכת ביצוע

השוואה מערכות מסחר

ONYX

CQG

TRANSACT
מרקט פלייס, ברוקר חוזים עתידיים, אופציות מוביל בישראל. מרקט פלייס מספקת שירותי מסחר ללקוחות מוסדיים, פרטיים וגופים הזקוקים לגידור סיכונים בחומרי גלם וכן שירותי מסחר לסחרני נוסטרו, קרנות גידור ומסחר אוטומטי מבוסס אלגוריתמים וניתוח טכני. באמצעות מרקט פלייס ניתן לסחור בכל החוזים העתידיים המרכזיים בעולם ובכלל זה בנפט, זהב, יורו דולר ומטבעות אחרים, תבואה ומדדי מניות בינלאומיים.


המסחר בחוזים עתידיים ואופציות מסוכן ואינו מתאים לכל אדם

פותח ע"י Guru4rent בניית אתרים