מרקט פליס בית השקעות
צור קשר כניסה לחשבון הוסף למועדפים חדש באתר - כלים למסחר פתח חשבון


אודות החברה

חוזים עתידיים

פלטפורמות

עמלות ובטחונות

מידע ולימודים

חשבון מסחר
מידע ולימודים
ראלי של דובים
היום שבו הריבית תעלה
במקום להמר
שוק מתנפח שאינו בועה
מסיבת סחורות
מדוע שברו שיאים מחירי התירס
מדוע עלו מחירי התבואות
זהירות עקומה חדה לפניך
הפחד משתלט על התשוקה
סוכר, הנפט הבא?

מסחר עם מרקט פלייס
חדש באתר - כלים למסחר
חשבון דמו
פתיחת חשבון מסחרעמוד הבית מידע ולימודים פורסם בעיתונות

סחורה אחת בשבוע: קפה

‏01/12/2008

סחורה אחת בשבוע: קפה

 

מאת: גיא רוטנברג, מנכ"ל בית ההשקעות מרקט פלייס

 

 

אי אפשר לטעות בחשיבות הקפה בעולם הכלכלי. במשך שנים רבות היה מסחר בקפה השני בגודלו לאחר המסחר בנפט כמקור למטבע זר עבור המדינות המתפתחות. הקפה הוא צמח טרופי, הגדל בין קו הרוחב °25 מעלות מצפון לקו °25 מעלות מדרום לקו המשווה. הטמפרטורה האידיאלית היא בין °15 – °24 לקפה מסוג ארביקה שנחשב לאיכותי יותר ו- 24 - °30 לקפה רובוסטה הנחשב לאיכותי פחות. תהליך הזריעה, העיבוד, המסחר, שינוע הסחורה ושיווקה מספקים עבודה למיליוני בני אדם ברחבי העולם.

 

הקפה קריטי בחשיבותו לכלכלה ולפוליטיקה של מדינות מתפתחות רבות, כאשר במקרים מסוימים ההכנסות מקפה מגיעות לכ- 80% מהכנסות המדינה. מגדלי הקפה חיים במדינות העולם השלישי ונמצאים בתחילתה של שרשרת מזון שמנה ושבעה שמשאירה אותם מחוץ למשחק (מהווים נתח של 0.5% בלבד ממחיר הקפה בתוצרת הסופית). הייצור השנתי העולמי מגיע ל -70 מיליארד קילו(כ- 120 מיליו שקים,כל שק = 60 ק"ג)! בישראל שותים יותר מ- 3 מיליארד כוסות קפה בשנה ( 430 כוסות לאדם). עיקר המסחר בקפה נעשה בשתי בורסות עיקריות, בלונדון ובניו יורק.

 

אופן ההשקעה בקפה:

השקעה בקפה אפשרית במספר דרכים: האפשרות הנוחה ביותר היא ע"י קניית תעודת סל (ETF ) שסימולה: coff:LN אשר נסחרת בחו"ל וצמודה למחירי הקפה – (תעודות סל הן נייר ערך הנסחר בבורסה, עוקב אחר מדד/סחורה מקומית או זרה, ומבטיח למחזיק בו את שווי המדד/סחורה או את שווי המניות המרכיבות אותו בניכוי דמי ניהול התעודה). אפשרות נוספת היא להשקיע בחברות הקשורות לקפה, אם בייצור, אם בעיבוד ואם כרשת של בתי קפה. השקעה ישירה נוספת בסחורה אפשרית באמצעות חוזה העתידי אשר נסחר ב- ICE FUTURES US וסימולו בבורסה "KC", (חוזה עתידי הוא התחייבות בין קונה למוכר על סחורה מסוימת באיכות מסוימת ובכמות מסוימת לתאריך ספציפי). המסחר מתבצע על בסיס חוזה בגודל 37,500 פאונד (15 טון, או 250 שקים) כשכל שינוי של דולר אחד בחוזה שווה ל-375$.

 

קיימות מספר תעודות סל הנסחרות במקומות שונים בעולם ואפשרות ההשקעה היא מגוונת, כך שאפשר לקנות תעודת סל המרוויחה כאשר מחיר הקפה עולה ביחס של 1:1 . ישנן תעודות המרוויחות כאשר מחיר הקפה יורד ותעודות סל ממונפות המרוויחות או מפסידות פי שניים מעליית מחירו של הקפה.

 

 

 

 

דרך נוספת להשקעה בקפה היא לקנות/למכור חוזה עתידי. חודשי המסחר בחוזה הם: מרץ, מאי, יולי, ספטמבר ודצמבר. לאפשרות זו יש יתרונות וחסרונות. היתרונות: החוזה מאוד סחיר, כך שתמיד נמצא מי שיקנה מאיתנו ומי שימכור לנו. אפשרות לתשואה גבוהה מאוד, טוב לגיוון סך כל תיק ההשקעות. החסרונות: המסחר תנודתי וממונף, יש אפשרות להפסדים גבוהים, צריך להכיר את אופי המסחר. גם אם החוזה נראה במגמה יורדת, סופה אחת יכולה לשנות את המגמה בין לילה ולגרום להפסדים לא מעטים. על חוזה זה נסחרות במקביל גם אופציות קול ופוט המאפשרות ביצוע של אסטרטגיות מסחר מורכבות הן לספקולציה והן לגידור ולעצירת הפסדים.

 

בנוסף לאלו, ישנה אפשרות השקעה ישירה במניות של חברות העוסקות בקפה, אפשרות זו טובה בשוק מניות עולה ולא בזמן הנוכחי כפי שניתן לראות בהמשך ,למשל:

- מניית B&D Food Corp: סימול:  BDFC:USהחברה עוסקת בייצור ועיבוד מוצרי הקפה השונים (קפה קלוי, גולמי ונמס) מפעליה ממוקמים בברזיל .

- מניית Green Mountain Coffee Roasters Inc, סימול: GMCR:US , החברה עוסקת בקליית קפה ומציעה מבחר מוצרי קפה, החברה מוכרת למשרדים לסופרמרקטים ולחנויות.

- מניית Caribou Coffee Company, סימול: CBOU:US  זו חברה המפעילה בתי קפה גורמה. החברה מציעה קפה באיכות גבוהה ומוצרים נלווים.

- מניית  Coffee Holding Co. סימול: JVA:US  , חברה זו היא סיטונאית של קליית קפה וסחר בקפה. עיסוקה העיקרי הוא קלייה, אריזה ושילוח קפה תחת מותגים פרטיים בארה"ב וקנדה. כמו כן הם מוכרים גם קפה גולמי למפעלי קלייה אחרים.

 

היצע :

הקפה כתבואה מושפע מאוד מפגעי מזג אוויר. בכל מקרה של אסון אקלימי (כפור, בצורת, שיטפון, הוריקן, וכד') באחת המדינות המגדלות קפה ניתן לצפות להקטנת ההיצע העולמי ובמקרה של מזג אוויר רגוע, ההיצע גדל והמחירים יורדים. חידושים כמו, מיכון משוכלל יותר לזריעה ולאיסוף הגידול, מערכת אחסון ותובלה יעילות יותר המשמרות את איכות היבול, מאפשרים לייצר יבול איכותי רב יותר על פחות ופחות שטח.בקפה קיים איזון בין הביקוש להיצע -  ההיצע לשנת 2007 הסכם בכ- 120 מיליון חביות וכך גם הביקוש לקפה, כך ששינוי קל באחד הגורמים יכול לגרום לשינוי במחיר.

 

ביקוש:

ארה"ב היא היבואנית הגדולה ביותר בעולם לקפה. החברות המסחריות השולטות בשוק הקפה הן: קרפט(Kraft), נסטלה (Nestlé), פרוקטר&גאמבל (Procter & Gamble), וסרה לי (Sara Lee). ארבע חברות אלו אחראיות על רכישת יותר מ-50% מהיצע הקפה השנתי. בתור סוחר קפה עליך לעקוב אחרי התפתחויות עסקיות של חברות אלו. נכון לעכשיו ולמרות המיתון עדיין אין שינויים גדולים בביקוש לקפה, הביקוש לקפה הוא די קשיח.

 

שער הדולר:

מכיוון שהחוזים העתידיים על הקפה מתומחרים בדולרים, שינויים משמעותיים בשער הדולר מהווים אחת הנגזרות של מחיר הקפה, כך כשהדולר מתחזק בעולם המחירים יכולים לרדת.

 

ספקולנטים: 

ספקולנטים מנסים לזהות מגמה ומצטרפים אליה ביתר שאת ולכן לעתים רבות גורמים להקצנת המחירים לכאן או לכאן, ראינו הוכחות לכך בחודשים האחרונים כשהמסחר על הקפה היה תנודתי מאוד וקיצוני ברמות המסחר. קיצוניות כזאת נובעת ממסחר ספקולטיבי בעיקר.היום ממשיך מחיר הקפה לרדת ונסחר ברמה של 112 סנט לפאונד לעומת מחיר של 140 סנט בתחילת השנה. חוזיי הקפהעולים, בד"כ, בחודשי יולי אוגוסט (קיץ אצלנו אבל חורף בכדור הארץ הדרומי) עקב קרה או חשש מקרה במטעי הקפה הנרחבים של קולומביה וברזיל. נתוני עבר מצביעים על קרה חמורה כל חמש שנים לערך.

 

לצורך השוואה נבדקו תשואותיהן של מגוון מכשירים הצמודים לקפה מתחילת 2008 ועד להיום (09/11), ואלה התוצאות לפי סדר הרווחיות:

 

  • מניית B&D Food Corp הניבה תשואה אפסית– ללא שינוי, כשבתחילת השנה ובסוף השבוע האחרון היא הייתה באותו השער  0.015 . הסיבה לכך שהמניה נותרה ללא שינוי היא פשוטה: מאחר והחברה מתעסקת בעיקר בייצור ועיבוד פולי הקפה, וכידוע, הביקוש לקפה נשאר בעינו, כך גם המניה. סיבה נוספת ליציבות השנתית היא העלויות הזולות. מפעלי החברה ממוקמים בברזיל בה העלויות הן זולות.
  • החוזה העתידי הניב תשואה שלילית של 22.58% כשהוא יורד משער של 144.80 סנט ל-112.10 סנט.
  • תעודת הסל הצמודה לתירס הניבה תשואה שלילית של 23.82% כשהיא יורדת משער של 3.3375 ל- 2.5425.
  • מניית חברת Green Mountain Coffee Roasters Inc הניבה תשואה שלילית של 35.06% כשהיא יורדת משער של 40.5 לשער 26.3 מתחילת השנה. מניה זו רשמה ירדה משום שהיא מספקת סחורה למשרדים, סופר- מארקטים וחניות. הירידות בביקושים בעיקר במשרדים יחד עם הירידות בבורסה, הביאו לירידה בערך המניה.
  • מניית Caribou Coffee Company הניבה תשואה שלילית של 55.61% כשהיא יורדת משער 4.01 לשער 1.78. החברה מפעילה בתי קפה גורמה. נטיית הצרכנים כעת היא לצרוך יותר קפה ערבי מאשר גורמה. (לצרכנים יש פחות כסף נזיל ולכן יעדיפו קפה זול יותר).
  • מניית Coffee Holding Co הניבה תשואה שלילית של 74.07% כשהיא יורדת משער 4.86 לשער 1.26. לחברה היו ירידות בעיקר בתחום של מכירת קפה גולמי למפעלי קלייה אחרים. היא קנתה את הקפה הגולמי במחירים גבוהים בעוד מחיריו ירדו. ככל הנראה החברה לא עשתה מספיק גידורים לעצמה ולכן הפסידה.

 

מניות נוספות רבות נמחקו קליל מהמסחר בבוקר וזאת בעיקר בשל המשבר, חוסר הנזילות, ירידות בביקושים (בעיקר בביתי קפה) ועוד.

 

 

המגמות העתידיות לאור הציפייה למיתון עולמי:

למרות ההאטה הכלכלית העולמית אין ממש ירידה בביקושים לקפה. מחירי כל הסחורות יורדים והקפה איננו יוצא מן הכלל. בשל מחסור באשראי ובנזילות אפשר לצפות שייתכן ותהיה ירידה בהיצע הקפה, דבר היכול לגרום למחיר לעלות, כיוון שהביקוש הוא די קשיח, יחד עם זאת במידה והמגמות הנוכחיות יימשכו, כלומר המשך התחזקות הדולר וההאטה כלכלית העולמית ירדו גם הביקושים ומחירי הקפה ימשיכו לרדת. השיא האחרון נקבע בשער 166.75 סנט בחודש פברואר השנה ומאז הוא נחלש ועומד היום על 112.10 סנט. מחיר זה עדיין גבוה מאוד ביחס למחיר בשנים 2001 – 2004 אז נסחר הקפה בין 40 ל- 90 סנט. לקפה קיימת נקודת התנגדות בשער 125 סנט וכל עוד הוא נסחר מתחת לשער זה , אנו נצפה להמשך מגמת הירידה. הסתכלות לחצי השנה הקרובה – המשך הירידות.

 

   חזור למעלה  חזור למעלה  

| More

אבקש לקבל פרטים לגבי מסחר באמצעותכם
 דואר אלקטרוני *

 שם מלא *

 טלפון *

Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code
 קוד חדש
 אני מסכימ\ה  לתנאים הבאים

למה מרקט פלייס?

פרופיל מרקט פלייס

שותפים עסקיים

מסחר עם מרקט פלייס

תנאי שימוש באתר
כלים למסחר בחוזים

ציטוטי חוזים

כלים למסחר

שאלות ותשובות

טיפים מסחר חוזים

טבלת בטחונות חוזים

טבלת הגדרות חוזים
מידע ולימודים

קורס חוזים וירטואלי

קורס אופציות וירטואלי

טבלאות השוואה נגזרות

מאמרים חוזים אופציות
ציטוטים וגרפים

ציטוטי מדדים

ציטוטי מטבעות

ציטוטי אגרות חוב

ציטוטי סחורות

כל הציטוטים
חשבונות מסחר

מסחר עצמאי

חשבונות מוסדיים

גידור חומרי גלם לחברות

מסחר אוטומטי אלגוריתמי
מערכות פלטפורמות מסחר

בחירה של מערכת ביצוע

השוואה מערכות מסחר

ONYX

CQG

TRANSACT
מרקט פלייס, ברוקר חוזים עתידיים, אופציות מוביל בישראל. מרקט פלייס מספקת שירותי מסחר ללקוחות מוסדיים, פרטיים וגופים הזקוקים לגידור סיכונים בחומרי גלם וכן שירותי מסחר לסחרני נוסטרו, קרנות גידור ומסחר אוטומטי מבוסס אלגוריתמים וניתוח טכני. באמצעות מרקט פלייס ניתן לסחור בכל החוזים העתידיים המרכזיים בעולם ובכלל זה בנפט, זהב, יורו דולר ומטבעות אחרים, תבואה ומדדי מניות בינלאומיים.


המסחר בחוזים עתידיים ואופציות מסוכן ואינו מתאים לכל אדם

פותח ע"י Guru4rent בניית אתרים