מרקט פליס בית השקעות
צור קשר כניסה לחשבון הוסף למועדפים חדש באתר - כלים למסחר פתח חשבון


אודות החברה

חוזים עתידיים

פלטפורמות

עמלות ובטחונות

מידע ולימודים

חשבון מסחר
מידע ולימודים
ראלי של דובים
היום שבו הריבית תעלה
במקום להמר
שוק מתנפח שאינו בועה
מסיבת סחורות
מדוע שברו שיאים מחירי התירס
מדוע עלו מחירי התבואות
זהירות עקומה חדה לפניך
הפחד משתלט על התשוקה
סוכר, הנפט הבא?

מסחר עם מרקט פלייס
חדש באתר - כלים למסחר
חשבון דמו
פתיחת חשבון מסחרעמוד הבית מידע ולימודים פורסם בעיתונות

סחורה אחת בשבוע: בקר

‏01/12/2008

סחורה אחת בשבוע: בקר

 

מאת: גיא רוטנברג, מנכ"ל בית ההשקעות מרקט פלייס

 

הגורמים המשפיעים על מחירי הבקר:

·        מזג האוויר: מזג האוויר יכול להשפיע על מחירי הבקר. כשמזג האוויר חם מידי, הבקר לא אוכל כמו שצריך ולכן יכול שלא לעלות במשקלו ויכול אף לרדת במשקל. כשמזג האוויר קר בצורה קיצונית, הבקר שורף יותר אנרגיה בשביל להתחמם וגם מצב זה יוביל לירידה במשקל. המשוואה היא פשוטה: פחות משקל= פחות בשר- המחיר יורד בהתאם.

·        שער הדולר: כמרבית הסחורות, גם הבקר הינו נכס בעל קורלציה שלילית בעיקרה אל מול שער הדולר העולמי, אשר בד"כ גורמת להיחלשות הסחורות (מכל המגזרים) המתומחרות בדולרים.

·        מחירי התבואה: עדרים מאוכלים בעיקר ע"י תירס ודגנים אחרים ואפילו חיטה, אם המחיר נמוך מספיק... לכן כאשר מחירי תבואות אלו עולים, עולים גם החוזים על הבקר ולהיפך.

·        ביקושים והיצעים: בשל ההאטה הכלכלית הגלובלית צפויות גם ירידות בביקושים לבקר

·        הודעות קריטיות למגדלי הבקר: ההודעה  שמשפיעה  בצורה החזקה ביותר על חוזי הבקר היא דו"ח מגדלי הבקר, דו"ח זה מסכם את הספירה החודשית של הבקר הבוגר והבקר הצעיר ואת הכמות הנמצאת בשטח והסחירות שלהם. איכות הבשר נקבע ע"פ גודל השטח המוקצה לגידול הבקר.

 

מסחר בבקר חי:

אפשרות ראשונה היא מסחר על חוזה עתידי בבקר חי: ישנם שני חוזי בקר הנסחרים בבורסת CME –בקר חי (Live Cattle) וחוזה בקר אבוס (Feeder Cattle), יש להפריד בין שני החוזים. חוזה בקר חי הוא הגדרה לעגלים של בקר שהגיעו לגיל בוגר ויגיעו למשקל של 600-800 פאונד (270- 360 ק"ג). התהליך לוקח בין 6-10 חודשים. לאחר תהליך זה הם נכנסים להגדרה של חוזה בקר אבוס שתחת הגדרה זו הם יישארו לפחות 5 חודשים שבהם הם יוסיפו למשקלם עוד 500 פאונד (226 ק"ג) ולאחר שיגיעו למשקל הרצוי, הם ימלאו את מטרתם ויובאו אל המשחטה הקרובה. המשקל הממוצע לשחיטה של פר הוא 1250 פאונד (566 ק"ג).

פרופיל חוזה בקר חי: מקום המסחר: בורסת CME . חודשי המסחר: פברואר, אפריל, ינואר, אוגוסט, אוקטובר, דצמבר. גודל החוזה: 40000 פאונד (18,143 ק"ג) מחיר פיפס: 0.00025 = $10.00 (0.00025 x 40,000 lbs). החוזה העתידי על הבקר החי, נסחר כעת ברמה של 85$ (ל-100 פאונד45.36 ק"ג), כשבתחילת השנה נסחר תמורת 96.6$, זוהי ירידה של 12%. מחיר זה לא נראה כבר שנתיים. ירידה זו נובעת בעיקר מירידת כל מחירי הסחורות לאחר שבירת השיאים בשנה האחרונה, מהתחזקות הדולר ומצפי לירידה בביקושים. המחיר הנמוך ביותר ב- 10 השנים האחרונות הגיע ל- 60$ והמחיר הגבוה ביותר הגיע ל- 104.70$.

 

פרופיל חוזה בקר אבוס: מקום המסחר: בורסת CME חודשי המסחר: ינואר, מרץ, אפריל, מאי, אוגוסט, ספטמבר, אוקטובר,נובמבר. גודל החוזה:50000 פאונד (22,600 ק"ג) מחיר פיפס:0.00025 = $12.50 (0.00025 x 50,000 lbs)

חוזה עתידי על בקר אבוס נסחר כעת ברמה של 89.40$ (ל-100 פאונד45.36 ק"ג), כשבתחילת השנה נסחר תמורת 104.60$, זוהי ירידה של 14.5%. מחיר זה לא נראה כבר משנת 2004 . גם ירידה זו, נובעת בעיקר מירידת מחירי הסחורות ובעיקר בגלל ירידת מחירי הבקר החי לאחר שבירת השיאים בשנה האחרונה. כמו כן היא נובעת גם מהתחזקות הדולר ומצפי לירידה בביקושים. המחיר הנמוך ביותר ב- 10 השנים האחרונות הגיע ל- 70$ והמחיר הגבוה ביותר הגיע לשער 119.80$.

 

 

 

מאפייני המסחר בבקר:

לרוב מחירי הבקר נעים באופן עונתי-מנובמבר עד ינואר המחירים עולים ומפברואר עד מאי המחירים נוטים לרדת. המדינות המרכזיות המגדלות בקר הן: אריזונה, קליפורניה, קלורדו, איווה, קנזס, נברסקה וטקסס. כמו כן - הדו"ח של מגדלי הבקר הוא בד"כ דו"ח המביא לתנודתיות רבה. מדי פעם ישנם מקרים בעולם של מחלת "הפרה המשוגעת". מקרים אלה יוצרים פאניקה בשוק ויוצרים מחסור  בביקושים למוצרי הבשר ולכן המחירים  צונחים, במיוחד אם המקרה הוא מקרה משמעותי ובעל אפקט גדול. מכיוון שמחירי התירס הסויה והחיטה עולים מפעם לפעם,יוצא מצב שמגדלי הבקר שולחים את הפרים לשחיטה מוקדמת, (הפרים בעלי המשקל הנמוך יותר) דבר הגורם לירידה במחירי החוזים של הבקר.

 

אפשרות קנייה נוספת לבקר ניתנת להיעשות ע"י רכישת תעודת סל (etf). תעודת סל זו אשר סימולה: ECYQF:US עוקבת אחר מדד הבקר החי (DJ-AIG live Cattle), שמורכב ממספר מוצרים ולתוצאות צריך להפחית עמלות דמי הניהול ועלויות והיא נועדה להחליף את האפשרות לרכוש חוזה עתידי. קיימות תעודות סל נוספות המאפשרות השקעה בחסר (Short) ותעודות סל ממנופות (Leveraged) המאפשרות להרוויח כפליים מעליית מחיר מדד הבקר החי. תעודת הסל החלה להיסחר בחודש פברואר השנה והיא נסחרת כעת בשער 7.2, כאשר בחודש פברואר היא נפתחה בשער 9.95 ירידה של 27%. ירידה זו נובעת בשל הירידה במחירי הבקר וירידה במדד הבקר ( DJ-AIG live Cattle) ובניכוי דמי הניהול.

 

קיימות גם מספר מניות אשר קשורות לבשר ומוצריו, אם כי כולן עוסקות במוצרי בשר נוספים כגון חזירים וגרעינים למיניהם ולא בהכרח רק בבקר חי,למשל:

מניית Favored Inc, סימול: FVRD:US מייצרת ומשווקת מוצרי בשר וגרעינים אשר גודלו ללא הוספת הורמונים ואנטיביוטיקה דרך חברת בת. מניית Favored Inc הניבה תשואה של 50% מתחילת השנה, אך אין סיבה טובה להתלהב מתשואה זו מכמה סיבות: ראשית מניה זו כמעט ולא סחירה כלל, שנית מניה זו נסחרת כעת בשער 0.06 וכל תזוזה קטנה בשער המניה מעלה או מורידה את מחירה בעשרות אחוזים, לשם השוואה בתחילת 2006 נסחרה המניה בשער של 3.5, כלומר ירידה של 98% והיא כעת שווה רק 1.7% מהשווי שלה לפני 3 שנים.

 

מניית Hormel Foods Corp , סימול: HRL:US , תאגיד המייצר ומשווק מוצרי בשר ועופות מעבד אותן ומוכר שלל מוצרי מזון בשריים. המנייה הניבה תשואה שלילית של 28.8% מתחילת השנה. עיקר הסיבה לירידות הן שוק המניות היורד (מנייה זו שייכת למדד ה- S&P 500 אשר הניב תשואה שלילית של כ- 50% מתחילת השנה.

 

להלן התשואות מתחילת השנה בכל אחד מהמוצרים:

חוזה עתידי על בקר חי- ירידה של 12%

חוזה עתידי על בקר אבוס- ירידה של 14.5%.

תעודת סל בקר- ירידה של 27%.

מניית Hormel Foods Corp - תשואה שלילית של 28.8%

מניית Favored Inc- ירידה של 98%.

 

מבט לעתיד- המגמות העתידיות לאור הציפייה למיתון עולמי:

באופן כללי ניתן לאמור שכל הקשור במזון, אם אלו מניות, חוזים עתידיים, או תעודות סל, כולן  הניבו תשואה שלילית נמוכה יותר ממדדי המניות ומסקטורים אחרים כגון אנרגיה. לכן, כל עוד תימשך מגמת ההאטה העולמית, תימשכנה גם הירידות במוצרים אלו, אך במתינות,כיוון שמזון לא יכול לרדת באותו אופן בו הנפט יורד. תמיד יהיה ביקוש למזון, בכל מחיר. החוזה העתידי שובר בימים אלו את רמות התמיכה של השנתיים האחרונות ופניו נראות כלפי מטה אל עבר השער 75$ ואף ל- 70$. ככל שהדולר יתחזק, מחירי הגרעינים (תירס, סויה וכו') ירדו והמיתון יימשך, נמשיך לראות ירידות גם בבקר.

 

   חזור למעלה  חזור למעלה  

| More

אבקש לקבל פרטים לגבי מסחר באמצעותכם
 דואר אלקטרוני *

 שם מלא *

 טלפון *

Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code
 קוד חדש
 אני מסכימ\ה  לתנאים הבאים

למה מרקט פלייס?

פרופיל מרקט פלייס

שותפים עסקיים

מסחר עם מרקט פלייס

תנאי שימוש באתר
כלים למסחר בחוזים

ציטוטי חוזים

כלים למסחר

שאלות ותשובות

טיפים מסחר חוזים

טבלת בטחונות חוזים

טבלת הגדרות חוזים
מידע ולימודים

קורס חוזים וירטואלי

קורס אופציות וירטואלי

טבלאות השוואה נגזרות

מאמרים חוזים אופציות
ציטוטים וגרפים

ציטוטי מדדים

ציטוטי מטבעות

ציטוטי אגרות חוב

ציטוטי סחורות

כל הציטוטים
חשבונות מסחר

מסחר עצמאי

חשבונות מוסדיים

גידור חומרי גלם לחברות

מסחר אוטומטי אלגוריתמי
מערכות פלטפורמות מסחר

בחירה של מערכת ביצוע

השוואה מערכות מסחר

ONYX

CQG

TRANSACT
מרקט פלייס, ברוקר חוזים עתידיים, אופציות מוביל בישראל. מרקט פלייס מספקת שירותי מסחר ללקוחות מוסדיים, פרטיים וגופים הזקוקים לגידור סיכונים בחומרי גלם וכן שירותי מסחר לסחרני נוסטרו, קרנות גידור ומסחר אוטומטי מבוסס אלגוריתמים וניתוח טכני. באמצעות מרקט פלייס ניתן לסחור בכל החוזים העתידיים המרכזיים בעולם ובכלל זה בנפט, זהב, יורו דולר ומטבעות אחרים, תבואה ומדדי מניות בינלאומיים.


המסחר בחוזים עתידיים ואופציות מסוכן ואינו מתאים לכל אדם

פותח ע"י Guru4rent בניית אתרים