מרקט פליס בית השקעות
צור קשר כניסה לחשבון הוסף למועדפים חדש באתר - כלים למסחר פתח חשבון


אודות החברה

חוזים עתידיים

פלטפורמות

עמלות ובטחונות

מידע ולימודים

חשבון מסחר
מידע ולימודים
ראלי של דובים
היום שבו הריבית תעלה
במקום להמר
שוק מתנפח שאינו בועה
מסיבת סחורות
מדוע שברו שיאים מחירי התירס
מדוע עלו מחירי התבואות
זהירות עקומה חדה לפניך
הפחד משתלט על התשוקה
סוכר, הנפט הבא?

מסחר עם מרקט פלייס
חדש באתר - כלים למסחר
חשבון דמו
פתיחת חשבון מסחרעמוד הבית מידע ולימודים פורסם בעיתונות

איך הופכים זהב לכסף

‏01/12/2008

 

איך הופכים זהב לכסף?

הגורמים המשפיעים על מחירי הזהב:

  • שער הדולר- הזהב הינו נכס בעל קורלציה שלילית בעיקרה אל מול שער הדולר העולמי ומדדי המניות האמריקאיות,אשר בד"כ גורמת להיחלשות הסחורות (מכל המגזרים) המתומחרות בדולרים.
  • מחיר הנפט – בעת ירידת מחירי הנפט יש גם ירידה בהוצאות הכרוכות בכריית מחצבים והפקת זהב (דלק, למשל).
  • שער הריבית וציפיות לאינפלציה – מכיוון ששערי הסחורות מתממשים באופן חד והחשש מפני מיתון, התמעטו החששות מפני האינפלציה הגואה. לזהב יש גם קשר ישיר עם שער הריבית ועם הציפיות לשער הריבית, כך שכאשר הציפיות הן לירידות ריבית וכאשר הריבית נמוכה, סביר שנראה את מחיר הזהב עולה ולהיפך.
  • ביקושים והיצעים – בשל ההאטה הכלכלית הגלובלית צפויים גם ירידות בביקושים למתכות יקרות, יחד עם זה יש ירידה במספר החיפושים החדשים למכרות והם נמצאים במצב המתנה ולכן ישנה גם  ירידה בהיצע.
  • מצב בטחוני מעורער ורמת אי וודאות עולה, הם קריטריונים ודאיים להתייקרות מתכת הזהב ומתכות יקרות אחרות המשמשות כאלטרנטיבה להשקעות בתקופות אלו, כל עוד ימשיכו מדדי המניות לרדת ומצב האי וודאות לעלות מחיר הזהב יעלה ,או ירד פחות,לעומת זאת כשביטחון המשקיעים עולה, ימשיך חוזה הזהב  להתממש.
  • ספקולנטים – כאשר אלו מזהים מגמה ומצטרפים אליה, הם גורמים בד"כ להקצנת המחירים ורק   כשחולפת הסערה המחירים חוזרים לשעריהם הריאליים.

 


האדם מוקסם מהברק של מתכת זו עוד משחר הימים. הזהב שימש תמיד בתור מתנה יוקרתית. הוא סמל ליציבות חסרת זמן, עושר ושגשוג
. לזהב היסטוריה עשירה כמטבע, כסחורה, כתכשיט ופשוט כסמל ליופי ופאר. עוד מתקופת הפרעונים ועד לימים של ג'יימס בונד, לזהב תמיד היה תפקיד מרתק. בשנות ה-80 וה- 90 של המאה הקודמת בעוד השווקים הפיננסים התפתחו במהירות, הלך ופחת ערכו ושוויו של הזהב, אך בשנים האחרונות חוזר הזהב להיות בעל חשיבות הולכת וגדלה בקרב המשקיעים ולתפוס כותרות.

 

 

 

 

 

פרטים מעניינים על הזהב:

  • מטבע הזהב היקר ביותר נמכר בשנת 2002 תמורת 7.6 מיליון דולר.
  • אחד המוצרים הכי ממוחזרים הוא הזהב, הזהב מותך בטמפרטורה של 1064 מעלות. עוד בתקופות העתיקות מיחזרו את הזהב, כך שיש סיכוי שהזהב שברשותכם נמצא בשימוש מאות שנים.


אפשרויות המסחר:

את הזהב ניתן לקנות או למכור בחוזה עתידי, הנסחר בבורסות  CBOTוסימולו: ZC, וב- GLOBEX וסימולו: GC. גודל החוזה: 100 אונקיות. שער החוזה, נכון ליום שישי האחרון (14/7), 741.4$. לכן גודל החוזה הוא 741* 100 = 74,100$. על מנת לקנות חוזה אחד לא צריך סכום כל כך גדול, אולם יש דרישה לביטחונות בסך 6000$. שינוי מינימאלי במחיר: $0.10 לאונקיה, $10.00 לחוזה. החוזה נסחר בכל חודש מחודשי השנה. דרך חוזים אלו ניתן להשקיע הן לטווח ארוך של שבועות וחודשים והן לטווח הקצר של ימים שעות ודקות. בנוסף ניתן להפעיל אסטרטגיות המשלבות אופציות "פוט" ו"קול" לתקופות שונות. החוזה העתידי על הזהב הניב תשואה שלילית של 14.26%, מתחילת השנה וזאת בשל שער הדולר, ובשל הירידה בביקושים והציפיות לאינפלציה.

 

דרך נוספת למסחר היא ע"י השקעה בתעודת סל ישראליות למשל "קסם זהב" אשר נסחרת בארץ וצמודה למחיר הסחורה ונקבעת ע"י הנוסחה: מדד* מקדם המרה* שע"ח.

 

קיימות כ- 20 תעודות סל הקשורות לזהב ונסחרות בארה"ב בלבד, למשל: Market Vectors Gold Miners, סימול: GDX:US היא תעודה העוקבת אחר תשואת ומחיר המדד של מניות כריית הזהב הנסחר ב- AMEX. תעודת הסל הניבה תשואה שלילית של 55.98% בגלל הירידה החדה במניות הכרייה. בתקופה האחרונה חלה הפחתה בכרייה- ההוצאות הקבועות נשארו גבוהות בעוד שמחירי הזהב יורדים ולכן ההכנסות של חברות הכרייה קטנות מה שמוביל לירידה משמעותית במחירי המניות.

 

תעודת סל נוספת: iShares COMEX Gold Trust, סימול: IAU:US , עוקבת אחר מחירהחוזה של הזהב ומנצלת את הריבית על נכסיה שמורכבים מזהב, בניכוי עמלות ודמי ניהול. התעודה הניבה תשואה שלילית של 12.3%, ירידה נמוכה יותר מהירידה של החוזה עצמו, וזאת בשל הרווח השולי מהריבית על הנכסים.

 

קיימות תעודות סל נוספות המרוויחות כפליים כאשר הזהב עולה, ותעודות סל המרוויחות כאשר מחירו של הזהב יורד ועוד. כמו כן ישנן מאות מניות הקשורות לזהב בארה"ב בלבד, רובן שייכות לחברות כרייה, חלקן לחברות המייצרות תכשיטים וחלקן להייטק. למשל: מניית Royal Gold , סימול: RGLD:US , חברה המשקיעה בחברות ציבוריות אשר מחזיקות ומנהלות נכסים במתכות. החברה מחזיקה השקעות בארה"ב, ארגנטינה,יוון ובולגריה. מניית Royal Gold הניבה תשואה שלילית של 1.05%. המנייה מצליחה לשמור על איזון בתשואה השנתית, כשבחודש אוקטובר הצליחה המנייה להניב תשואה חיובית של כ- 30% מתחילת השנה, עד שהגיע מימוש חזק.למרות הירידה המנייה נסחרת במגמה חיובית.

מניית Santa Fe Gold Corp , סימול:SFEG:US  , חברת כרייה וחיפוש מרבצי זהב, החברה מפיקה ורוכשת זהב, כסף נחושת ומינרלים תעשייתיים נוספים מניו מקסיקו ואריזונה. המניה הניבה תשואה שלילית של 25.3% , בעקבות הירידה במחירי הזהב והעצירה של חיפוש מרבצי זהב חדשים.

 

מנייתBulgari S.p.A  מייצרת תכשיטים, שעונים יוקרתיים, בשמים ומוצרים נלווים, המוצרים נמכרים בחנויות החברה ברחבי העולם. הניבה תשואה שלילית של 39.24%, בגלל הירידה והצפי לירידה במכירות מותגי היוקרה ורווחים נמוכים מהצפי.

 

לצורך השוואה נבדקו תשואותיהן של מגוון מכשירים הצמודים לזהב מינואר 2008 ועד 14/11, ואלה התוצאות לפי סדר הרווחיות:

 

·  מניית Royal Gold הניבה תשואה שלילית של 1.05%

·  תעודת הסל: iShares COMEX Gold Trus הניבה תשואה שלילית של 12.3%.

·  חוזה עתידי על הזהב הניב תשואה שלילית של 14.26%.

·  מניית Santa Fe Gold Corp, הניבה תשואה שלילית של 25.3%.

·  מניית Bulgari S.p.A הניבה תשואה שלילית של 39.24%.

·  תעודת הסל Market Vectors Gold Miners הניבה תשואה שלילית של 55.98%

 

מבט לעתיד- המגמות העתידיות לאור הציפייה למיתון עולמי:

המסחר בזהב מושפע מגורמים המשפיעים עליו בצורה מנוגדת – מצד אחד שער הדולר המתחזק, מחיר הנפט והמיתון העולמי גורמים לירידות במחיר הזהב ומצד שני הריבית הנמוכה (ערך הכסף יורד) ומצב האי וודאות תורמים לעליות במחיר סחורה זו, לכן הגורמים החזקים יותר משפיעים על המחיר. אם מסתכלים על גרף ארוך טווח החוזה על הזהב נמצא במגמת עלייה משנת 2001 , אז היה מחירו כ- 260$, עד שנת 2007 עלה מחיר בצורה עקבית ובתנודתיות נמוכה למעט מקרים בודדים והגיע למחיר של 650$. בשנת 2007 ועד מרץ 2008  ,אז נקבע השיא האחרון בשער 1034$  התחזק החוזה במהירות ובתנודתיות גבוהה ובעצם מתממש מחודש מרץ ועד היום. יש לשים לב שהזהב ירד ב- 13% מתחילת השנה ואילו הזהב השחור (נפט) ירד בשיעור של כ- 40% והסיבות להבדל הם בעיקר בגלל שהזהב מספק ביטחון לזמני משבר ואי וודאות ותחליף לכסף שאף אחד לא יודע מה יהיה ערכו בעתיד, לכן המגמה העתידית לא ברורה , לזהב יש השפעה גדולה ממצב הכלכלה העולמית שנמצאת בירידה ולכן סביר שמחיר הזהב ימשיך לרדת, אך לא באותה עוצמה כמו שאר הסחורות (נפט, חיטה, סויה וכו'..) ומצד שני הזהב משמש כביטחון לפיזור השקעה , לכן נצפה ממדינות ובתי השקעות לרכוש יותר זהב לנכסים שהם מנהלים. בכל אופן, כל עוד נסחר החוזה מתחת לשער 810$ המגמה קצרת הטווח היא דובית. מעל לשער 930$ נחזור למגמה שורית מלאה ומתחת לשער 600$ סביר שנמשיך לראות את הזהב מתממש עד לשער 400$.

מאת: גיא רוטנברג, מנכ"ל בית ההשקעות מרקט פלייס

 

חוזה זהב ממונף ולכן מסחר בזהב כרוך סיכון  חזור למעלה  חזור למעלה  

| More

אבקש לקבל פרטים לגבי מסחר באמצעותכם
 דואר אלקטרוני *

 שם מלא *

 טלפון *

Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code
 קוד חדש
 אני מסכימ\ה  לתנאים הבאים

למה מרקט פלייס?

פרופיל מרקט פלייס

שותפים עסקיים

מסחר עם מרקט פלייס

תנאי שימוש באתר
כלים למסחר בחוזים

ציטוטי חוזים

כלים למסחר

שאלות ותשובות

טיפים מסחר חוזים

טבלת בטחונות חוזים

טבלת הגדרות חוזים
מידע ולימודים

קורס חוזים וירטואלי

קורס אופציות וירטואלי

טבלאות השוואה נגזרות

מאמרים חוזים אופציות
ציטוטים וגרפים

ציטוטי מדדים

ציטוטי מטבעות

ציטוטי אגרות חוב

ציטוטי סחורות

כל הציטוטים
חשבונות מסחר

מסחר עצמאי

חשבונות מוסדיים

גידור חומרי גלם לחברות

מסחר אוטומטי אלגוריתמי
מערכות פלטפורמות מסחר

בחירה של מערכת ביצוע

השוואה מערכות מסחר

ONYX

CQG

TRANSACT
מרקט פלייס, ברוקר חוזים עתידיים, אופציות מוביל בישראל. מרקט פלייס מספקת שירותי מסחר ללקוחות מוסדיים, פרטיים וגופים הזקוקים לגידור סיכונים בחומרי גלם וכן שירותי מסחר לסחרני נוסטרו, קרנות גידור ומסחר אוטומטי מבוסס אלגוריתמים וניתוח טכני. באמצעות מרקט פלייס ניתן לסחור בכל החוזים העתידיים המרכזיים בעולם ובכלל זה בנפט, זהב, יורו דולר ומטבעות אחרים, תבואה ומדדי מניות בינלאומיים.


המסחר בחוזים עתידיים ואופציות מסוכן ואינו מתאים לכל אדם

פותח ע"י Guru4rent בניית אתרים